Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Възродиха древна китайска бира на 5000 години

Възродиха древна китайска бира на 5000 години

Бира

Хората по целия свят, особено през лятото, обичат да се наслаждават на студена бира. Пивото обаче не е откритие на новото време, а любима напитка от хилядолетия.

Въпреки че тя технически ни дехидратира, напитката може да бъде невероятно освежаваща. Светлите, ярки вкусове заедно с бактериите на карбонацията и студените температури правят бирата идеален начин за охлаждане. Бирата има любители в световен мащаб благодарение на невероятния си вкус и освежаващи последици.

От рубинено розови кисели бири до златните житни бири, пивото има буквално хиляди разновидности. Днес обаче технологията, а според някои и качествата и вкусът ѝ са различни от това, което са пили нашите предци. За да установят дали това е така, учените наскоро откриха древна китайска рецепта за бира и решиха да я възродят.

Експерти от университета Станфорд в САЩ случайно попадат при разкопки в североизточен Китай на древната рецепта, докато изучават вътрешните стени на керамични съдове. Напитката представлява сладка плодова смес и се приготвяла преди повече от 5000 години. Самата им работа предоставя най-ранните доказателства за производството на бира в Китай досега.

Ечемик

Опитът да се имитира древното поведение и да се правят нещата с древния метод помага на студентите да се впишат в миналото и да разберат защо хората са правили напитката по този начин. Точно и затова започнахме производството на древната бира, казва Ли Лиу, който е професор по китайска археология в Станфордския университет в САЩ и водещ на изследването.

Той и екипът му открили, че за производството на бира древните китайци използвали малинови корени, различни плодове и най-голямата изненада – ечемик. Досега се смяташе, че ечемикът се е появил в Китай преди неповече от 4000 години.

Ечемик

Откритието им предполага, че ечемикът, който първоначално е опитомен в Западна Азия, се е разпространил в Китай много по-рано. Нашите резултати показват, че целта на отглеждането на ечемик в Китай би могла да бъде свързана с алкохола, а не като основна храна, каза Лиу.

Веднъж произведена, древната китайска бира се оказала по-скоро овесена каша и с много по-сладък и питателен вкус от днешните горчиви бири. Изследването показало още, че съставките, използвани за ферментация, не са били филтрирани, а напитката се е консумирала със сламки.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest