Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Лечение на разширени вени с кестени

Лечение на разширени вени с кестени

Лечение на разширени вени с кестени

Разширените вени са доста разпространено заболяване и етиологията му е комплексна: наследственост, начин на живот, наднормено тегло, тесни обувки, чорапи, панталони или причината може да е сериозно заболяване.

Варикозата не е само козметичен дефект - както считат някои, а е много сериозен проблем на сърдечно-съдовата система. От тази болест страдат и жените, и мъжете. Най-често разширените вени се появяват на долните крайници. Макар и упорито, заболяването се повлиява от използването на приготвени от натурални природни продукти лекове, прилагани в народната медицина. Те могат да заменят скъпите лекарства и да се направят в домашни условия.

Един такъв природен продукт е дивият или наречен още конски кестен. Той съдържа много полезни витамини - С, В1, К, А и вещества, като сапонини, танини, кумарин, скорбяла, пектини, каротин, тиамин, глюкозиди, флавоноиди, слуз, глобулин, лецитин, мастни масла, органични киселини, минерали, макро и микроелементи, включително и сребро, калций, никел, желязо, бор, барий, цинк, йод, хром и селен. Заради този богат набор, дивият кестен се използва за лечение на различни заболявания.

Съществуват различни варианти за приготвянето на природни лекарства от кестени. За направата на настойки, отвари, мехлеми, сокове се използват различни части от кестена: плодовете, кората на плодовете, цветовете, кората на дървото, листата. Плодовете трябва да са добре узрели или правилно изсушени и са най-полезни през месец септември и октомври. През пролетта се събира кората на дървото, а от май до септември листата на дивия кестен.

Едно от приложенията на кестените в народната медицина е лечението на разширени вени. Те подобряват еластичността на кръвоносните съдове, кръвообръщението на краката, действат противовъзпалително, обезболяващо, намаляват отока по крайниците, облекчават тежестта в тях. Когато се прилага лечението, желателно е да се откажете от пушенето, алкохола и пикантните храни.

За първата рецепта, която предлагаме, се използва само кората на плодовете на кестена: 50 г от корите, които са с дебелина 3-3.5 мм, се заливат с половин литър ракия и престояват 2 седмици, като периодично се разклаща съда, в който са поставени. Тинктурата се приема 3 пъти дневно по 30 капки, които са разтворени в 30 мл вода. Приемат се половин час преди хранене. След 1 седмица същото количество се пие вече 4 пъти дневно, а след още една седмица цялото количество се изпива еднократно. Приемането на тинктурата продължава месец и половина.

Лечение на разширени вени с кестени

Пет много узрели, големи кестени се намачкват колкото се може по-ситно. От тях се отмерват 5 с. л. и се поставят в тъмна стъклена бутилка или буркан. Заливат се с 1 л водка и сместа престоява 7 дни на тъмно. Ако бутилката е светла може да се увие в черна хартия. След 7-я ден се прецежда. Половин час преди хранене 30-35 капки от тинктурата се капват в супена лъжица вода и се изпиват.

Тази настойка може да се използва и външно. Вечер преди лягане, след контрастни душове на долните крайници, които тонизират кръвоносните съдове и след като се подсушат, краката се намазват с настойката и се оставя да попие в кожата.

Лечебна тинктура може да се получи и от 20 смачкани кестени, които се поставят в голям буркан и се заливат с 1 л ракия. Бурканът се затваря с капачка и така стои 40 дни на стайна температура, като се разбърква с дървена лъжица от време на време. Течността се прецежда и се съхранява в стъклен съд. Тъй като на дъното се появява утайка от кестеновия извлек, преди употреба съдът се разклаща добре. Засегнатите участъци се намазват 1-2 пъти дневно и се оставя да попие в кожата.

Офицерът от българската армия и впоследствие известен и успешен народен лечител Петър Димков съветва да се използват кестени, които са събрани през септември, когато според него те са най-полезни.

Ето и някои негови рецепти за облекчение и лечение на разширените вени. 100 г кестени се нарязват на много ситно и се заливат със силна домашна ракия в съотношение 1:10. Престоява 7 дни и се мажат засегнатите участъци до настъпване на облекчение. Отново силна ракия и диви кестени се смесват, но този път в съотношение 2:10 и престояват 14 дни, след което се използват за намазване няколко пъти дневно на варикозните места.

Друг лек за варици е мехлемът, който в зависимост от сезона може да се приготви от плода или цвета на кестените. 1 с. л. счукани кестени се заливат с 1 с. л. масло и престояват 12 дни на тъмно, след което се варят на водна баня 30 минути. С получения мехлем се мажат засегнатите участъци.

Лекарство за разширени вени може да се направи и от цветовете на кестена. Мехлем може да се приготви и от 5 смлени кестена или от 5 супени лъжици цветове от див кестен, след което се заливат с половин литър растително масло. Маслената смес се вари 1 ч. на водна баня. След като се охлади, се прецежда. С мехлема 2-3 пъти дневно се намазват участъците с разширени вени.

Лечение на разширени вени с кестени

Смесват се цветовете на кестена и растително олио в съотношение 1:10 и престояват 10 дни на тъмно. После маслената смес трябва да поври няколко минути, след което се прилива в стъклена еднолитрова бутилка и се долива със 70 %-тов етилов спирт. Варикозните участъци се мажат всеки ден.

Кестеновите трици също намират приложение в борбата с разширените вени. Когато към тях се прибавят хладна вода и малко ябълков оцет се получава кашичка, с която се намазват проблемните места. Завиват се с хавлиена кърпа за половин час. През това време не трябва да се движите, а да сте в покой.

А ето и рецепти, в които не присъстват ракията, спиртът и олиото. 2 супени лъжици смес от 100 г нарязани на ситно и изсушени кестени, 30 г листа от мента, 80 г клонки от бял имел и водно пипериче, и 50 г стръкове от бял равнец се прибавят към 700 мл кипяща вода и се варят 5 минути. Отварата се захлупва с капак и престоява 1 час. Прецежда се и се пие преди ядене 3 пъти дневно по 200 мл.

Предлагаме ви една отвара, която се приготвя по същия начин и се пие в същото количество. За нея са необходими 100 г сухи кори от див кестен, 30 г кори от дъб, 50 г корени от кисел трън, 80 г кори от върба и още толкова плод от трънка.

Ефектът от лечението на варици с кестени настъпва от 1 до 4 месеца. Ако заболяването е в много напреднал стадий, възстановяване едва ли ще настъпи, но ще има поне облекчение на симптомите.

Може да се окаже, че сте алергични към дивия кестен - тогава трябва да преустановите лечението. Противопоказен е при заболявания на бъбреците, черния дроб, хипотония, нарушения в менструалния цикъл, при бременност и кърмени. Дивият кестен трябва да се използва внимателно, защото в по-големи количества е отровен.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest