Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»11 причини защо ябълковият оцет е точно толкова полезен, колкото се твърди!

11 причини защо ябълковият оцет е точно толкова полезен, колкото се твърди!

Angel ValejoAngel Valejo
Новак
8
Ябълков оцет

Ябълковият оцет е една съставките, които винаги оживяват въображението на почитателите на здравословния живот. Съвсем заслужено, всъщност.

Ябълковият оцет е нещо като Светия Граал на домашната медицина. Само 25 мл от него повишават енергията, контролират кръвната захар и подпомагат загубата на тегло; приложен външно ябълковият оцет придава блясък на косата, изглажда и тонизира кожата. Смесен с други полезни съставки като лимоновия сок и зехтина, той може да бъде мощен съюзник в ежедневието ни.

Предлагаме Ви 11 начина да подобрите здравето си с ябълков оцет:

1. Ако имате затруднения в храносмилането

Подправяйте салатите си с ябълков оцет! Има няколко причини ябълковият оцет да е ценен помощник при проблеми с храносмилането според Раниа Батайнех, диетолог и автор на бестселъра Единствената диета. Първо, ябълковият оцет има антибактериални свойства - с което облекчава често срещани чревни неразположения, причинявани от бактерии, като например диарията. Тъй като е продукт на ферментация, ябълковият оцет съдържа и пробиотици, които регулират общото здравословно храносмилане.

Опитайте това:

Смесете ябълков оцет с дижонска горчица и ги запържете в тиган. Добавете зехтин и зеленчуците, които предпочитате, и разбъркайте. Комбинирането на съдържащ ябълков оцет салатен дресинг и зеленчуци носи двойна полза за храносмилането - и фибрите от зеленчуците, и пробиотиците, съдържащи се в оцета, подобряват неговите функции.

2. Опитвате се да потиснете апетита си

Ябълковият оцет потиска апетита

Направете си дневен тоник с ябълков оцет! Понякога най-трудната част от промяната на хранителните навици е въздържането. Според Батайнех пиенето на ябълков оцет може да бъде невероятно полезно, когато се опитвате да ядете по-малко и да сваляте килограми. Тя се позовава на проучване, което открива, че ябълковият оцет потиска зони в мозъка, отговорни за апетита.

Опитайте това - научно доказано е:

Първи цикъл - разредете 15 милилитра ябълков оцет в половин литър вода. Изпивайте това количество всеки ден в продължение на 12 седмици.

Втори цикъл - увеличете дозата оцет на 30 милилитра, разредени отново в половин литър вода. Изпивайте получения разтвор ежедневно, в продължение на 12 седмици.

Ябълковият оцет помага също в борбата с мастните натрупвания благодарение на една специална съставка: оцетната киселина. В изследване, проведено сред 122 човека с наднормено тегло, е установено, че ежедневната консумация на ябълков оцет води до намаляване на килограмите.

3. Ако имате нужда от естествен прилив на енергия?

Пийте чай с ябълков оцет сутрин! Ако замените сутрешното кафе с тази напитка, печелите двойно: по-висок прилив на енергия и едновременно с това - по-малко калории, отколкото има в кафето. Особено ако пиете кафето си с мляко и сметана. Освен че топи мастните натрупвания, оцетната киселина е натурален бустер за мускулите. Доказано е при мишките, смята се, че действа по същия начин и при хората.

Ако чаят с ябълков оцет Ви се услади, може би ще искате да

опитате и това:

Микс от две супени лъжици ябълков оцет, 2 с.л. лимонов сок, 1 с.л. канела и щипка лют червен пипер, разтворени в чаша топла вода, могат да ви доставят нужната енергия. Отпивайки от тая смес, ще си спестите газираните напитки и снаксовете, към които евентуално бихте посегнали иначе, когато почувствате нужда от енергия. Лимоновият сок носи многобройни ползи за организма, а специфични изследвания категорично го нареждат сред съставките, подпомагащи борбата с излишните килограми. Освен това 100 мл лимонов сок на ден са чудесна превенция срещу образуване на камъни в бъбреците. Канелата и лютият червен пипер пък съдържат вещества, които подобряват метаболизма и облекчават възпалителните процеси.

Внимание: не е препоръчително напитката да се приема като заместител на храненето! Най-добре да се пие като сутрешен тоник, а през деня да се приема заедно с храна!

4. Възпалено гърло

Ябълковият оцет помага при болки в гърлото

Смесете ябълков оцет с мед, за да получите успокояващ и подхранващ еликсир. С антибактериалните си и антивирусно свойства ябълковият оцет може да бъде невероятно полезен. Медът дублира антибактериалния ефект, като едновременно с това успокоява раздразнената лигавица.

Опитайте:

В голяма купа топла вода смесете 1 с.л. ябълков оцет с 2 с.л. мед, за да получите тоник за гърло.

Ако желаете нещо по-вкусно, опитайте чай от джинджифил с 1 с.л. ябълков оцет, 2 с.л. мед и малко кокосово масло.

Пробвайте гаргара с 1 до 2 с.л. ябълков оцет, разтворен в топла подсолена вода. 20 - 30 секунди по няколко пъти дневно са достатъчни. Не гълтайте сместа. Ако неразположението в гърлото продължи повече от няколко дни, непременно се консултирайте с лекар.

5. Когато се налага да регулирате нивата на инсулин

Приемайте ябълков оцет с вода по време на хранене. За хората с диабет включването на ябълков оцет в дневното меню може да бъде от помощ в поддържането им в добра форма. Оцетната киселина забавя превръщането на сложните въглехидрати в захар в кръвния поток. Това осигурява на организма повече време да метаболизира кръвната захар, което води до стабилизиране в нивата на захарта и ограничени пикове.

6. Притеснявате се за холестерола?

Ябълковият оцет срещу холестерол

Можете да си позволите дори яйчена салата, ако я подправите с ябълков оцет! Ябълките и оцетът комбинират свойствата си в ябълковия оцет и по естествен път водят до намаляване на триглицеридите и холестероловите нива в организма, твърди Батайнех, позовавайки се на проучване от 2012 година.

7. Комбиниране на ябълков оцет с други храни

Има теория, че ябълковият оцет поддържа кръвта алкална - което пък пречи на раковите клетки да се развиват. Все пак това не е гарантирана защита срещу рак, но човешкото тяло така или иначе е способно да поддържа добре балансирано pH. Добър вариант е салатата от броколи с оцетен дресинг - зеленчукът съдържа сулфорафан, който намалява броя и размера на раковите клетки в случаи на рак на гърдата. При изследвания върху мишки е установено, че веществото и убива раковите клетки при рак на простатата.

Друг чудесен партньор за ябълковия оцет: зехтин! Медицината категорично свързва зехтина с превенцията срещу рака. Голямо проучване от 2001 г. показва, че хората, консумиращи повече зехтин, са изложени на по-малък риск от развиване на рак в сравнение с хора, които кунсумират малко или никакъв.

8 Имате главоболие? Направете си компрес с ябълков оцет

Компресът със сигурност не може да гарантира 100% ефект, но ще помогне, ако главоболието се дължи на проблеми с храносмилането, пик на кръвната захар или дефицит на калий. Ще извлечете полза не само от свойствата на оцета - самият студен компрес облекчава главоболието!

Как да го направите:

Накиснете чиста кърпа в студен ябълков оцет за няколко минути, после я отцедете и я поставете на челото си. За подсилване на ефекта можете да добавите в оцета две капки от болкоуспокояващо етерично масло - например от роза.

9. Подарете си блестяща коса с изплакване с ябълков оцет

Ябълков оцет за блестяща коса

Едно от най-ценените качества на ябълковия оцет в индустрията, свързана с красотата, е способността му да придава блясък на косата. Ефектът се дължи на способността му временно да променя формата на кутикулата.

Как да го пробвате:

Разредете ябълков оцет с вода, намокрете обилно ръцете си с получената смес и разнесете върху влажна коса. Оставете да престои около 5 минути, после изплакнете с вода.

Внимание: не използвайте този метод повече от три пъти седмично! В противен случай рискувате да изсушите косата си!

10. Премахнете пърхота с ябълков оцет на спрей

Ако пърхотът е причинен от гъбична инфекция, ябълковият оцет може да се окаже достъпно и ефикасно домашно лечебно средство. Наред с всички изброени дотук полезни свойства, ябълковият оцет силно затруднява развитието и разпространението на гъбичките.

Как да го пробвате:

Смесете равни части ябълков оцет и вода в пулверизатор и пръскайте върху скалпа си след душ. Оставете да престои около 15 минути, преди да изплакнете. Правете това около две седмици и ще забележите значително намаляване на досадните "снежинки".

Внимание: прекратете третирането веднага, ако се появи раздразнение. Не опитвайте тоя метод, ако пърхотът е резултат от суха кожа на главата. Оцетът може да я изсуши допълнително и да влоши проблема.

11. Направете си лекарство срещу акне с ябълков оцет

Ябълков оцет помага при акне

Както беше споменато, ябълковият оцет има изявени антибактериални свойства. Освен на самата оцетна киселина това се дължи и на малките количества лимонена, млечна и янтарна киселина, съдържащи се в оцета. Точно тези киселини, оказва се, поразяват P. acnes - бактерията, която причинява досадните черни точки!

Как да го направите:

Смесете една част ябълков оцет с три части вода. Запазете сместа в бутилка и разтърсвайте преди употреба. Нанасяйте върху лицето с памучен тампон. Оставете да подейства между 5 и 20 секунди - в зависимост от чувствителността, после изплакнете с вода. Използвайте по-слаб разтвор, ако кожата Ви е чувствителна.

Вместо с вода можете да разреждате ябълковия оцет със зелен чай - той регулира отделянето на мазнини. Независимо дали сте използвали зелен чай или вода, изхвърлете неупотребената смес след два дни - има риск от появата на бактерии.

Внимание: прекалено много киселина може да причини раздразнение на кожата. Консултирайте се с дерматолог, преди да пристъпите към употреба на това домашно средство. Ако сте решили и започвате третирането, не забравяйте да разреждате ябълковия оцет, преди да го нанесете върху кожата си!

Четири неща, които никога да не правите с ябълков оцет

Ползи от ябълков оцет
Снимка: Веселина Константинова

Не пийте ябълковия оцет неразреден;

Не започвайте процедури, поемайки толкова оцет, колкото можете;

Не нанасяйте неразреден оцет директно върху кожата - особено за дълги периоди;

Не смесвайте ябълковия оцет с други силни и раздразващи кожата съставки;

Повечето кремове срещу акне съдържат салицилова киселина и бензоил пероксид - не прилагайте ябълков оцет едновременно с тях;

В заключение: по-добре е да мислите за ябълковия оцет като за малко допълнителен тонус, отколкото да го смятате за всесилно чудо. В малки дози той може да бъде невероятно полезен и вкусен, но приеман безогледно, може да се окаже опасен и вреден.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest