Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Как да се храним с брекети?

Как да се храним с брекети?

Хранене с брекети

Брекетите са един добър инструмент в подобряването на усмивката и корекцията на челюстите. Разбира се, за тях трябва да се полагат и определени грижи, както и за самите зъби. Особено внимание се обръща на храната, която приемате.

Ако не се почистват редовно брекетите, остатъците от храна на скритите и труднодостъпни места, могат да бъдат причина за появата на плака и образуването на кариеси. Има някои твърди храни, които са трудни за почистване и могат да повредят както брекетите, така и зъбите ви.

Трябва да внимавате какво ядете и как точно го правите. Естествено, че ще можете да консумирате любимите си храни, но това трябва да става по-внимателно, защото някой брекет може да се разлепи. Поправимо е и може да се залепи, но по този начин вместо да продължите напред с лечението, вие се връщате назад.

Как да се храним с брекети

Добре е да избягвате лепкави и твърди храни като ядки и бонбони. Когато ви се прияде твърд плод или зеленчук като ябълка или морков препоръчително е да не отхапвате от него с предните си зъби. Нарежете го на парченца и дъвчете със задните си зъби.

Избягвайте храни, които съдържат кости или са по-твърди като:

- Пилешки крилца;

- Пастърма;

- Твърди бисквити;

- Чипсове;

- Царевица на кочан;

- Твърди хлябове.

Има и други храни, които е добре да избягвате да дъвчите. Цитрусовите плодове са силно киселинни и парченцата от тях, които могат да останат по брекетите, нарушават зъбния емайл. Можете да избегнете тези неприятни последствия, ако си приготвяте прясно изцеден сок от грейпфрут например. Добре е също така да избягвате и подсладените и газирани напитки.

Царевицата е твърда храна за хората с брекети
Снимка: Yordanka Kovacheva

Въпреки всички предпазни мерки няма как да не остане храна между или в брекетите. Поради тази причина е добре, винаги да имате под ръка четка за зъби и с нейна помощ да ги измивате старателно след всяко хранене. Имайте предвид, че ако остава храна между брекетите, тя може да причини бели петна и кариеси, което води до възпаление на венците.

Специалистите препоръчват зъбите да се мият сутрин и вечер поне по 3 минути, и то по часовник! Разбира се това е задължително и след всяко хранене. Не трябва да забравяте, че е необходимо почистване на зъбния камък на всеки 6 месеца, а брекетите не пречат на тази процедура.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest