Gotvach.bg»Статии»Диети»Отслабване при хипофункция на щитовидната жлеза

Отслабване при хипофункция на щитовидната жлеза

AdminAdmin
Администратор
95442k
Отслабване при хипофункция на щитовидната жлеза

Много пациенти с хипофункция на щитовидната жлеза се борят с неспособността си да отслабнат, а намаляването на теглото за тях е цяло предизвикателство. Най-новите изследвания, фокусират вниманието върху оценката на два ключови хормона - лептин и Т3.

Установено е, че хормонът лептин е основен регулатор на телесно тегло и обмяната на веществата. Той се секретира от мастните клетки и нивата на лептин се увеличават с натрупването на мазнини. Увеличаването на лептин секрецията, която се проявява с увеличаване на теглото, обикновено се захранва обратно към хипоталамуса като сигнал, че има достатъчно енергия и магазини. Това стимулира организма да изгаря мазнините, вместо да продължи да съхранява излишната мазнина и стимулира щитовидната жлеза.

Проучванията обаче показват, че по-голямата част от хората с наднормено тегло, имат трудности при загубата на килограми, заради различната степен на лептин съпротивата, където лептинът има понижена способност да се отразява на хипоталамуса и да регулира обмяната на веществата. Съпротивата която той оказва в хипоталамуса дава сигнал за глад, така че множество механизми са активират и започват увеличаване на мастните депа, тъй като тялото се опитва да се пребори със състоянието на глад. Механизмите, които се активират, действат също и за увеличаване на апетита, увеличаване на инсулиновата резистентност и инхибиране на липолизата (разпределението на мазнините). Какъв е резултатът? Наднормено тегло и по-трудно отслабване.

Когато имате занижена функция на щитовидната жлеза и тя респективно не произвежда достатъчно хормони, то ефекта е и забавен метаболизъм. Освен забавянето му се забавят и всички процеси в тялото ви от храносмилането до растежа на косата. Което от своя страна води до качване на килограми и трудно отслабване. При такъв случай вие трябва много да внимавате с диетата си, защото неправилното хранене може допълнително да утежни вашето положение.

Освен всичко казано до тук, хората с понижена функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм) много често са склони да се чувстват уморени, което прави упражненията много по-трудни за тях, защото просто те разполагат с много по малко енергия. С забавения метаболизъм и малкото енергия, както вече разбрахте отслабването се оказва доста трудна и непостижима цел.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.1
54
41
31
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари (12)

Изпрати
petq
petq
06.09.2013 09:10
Това е за хора , които нямат грам воля!! Имам вродена намалена ф-я на щитовидната жлежа.Да трудно е, в пубертета и след раждането качих доста, но и след двата случая се стегнах и за 6-7 месеца свалих много.Свалиш ли веднъж не трябва да се отпускаш, а да се контролираш.Та мисълта ми е че много хора(разбира се има изключения) се оправдават с болести, за да не направят нищо за тялото си. За стимул - когато се свалят излишните кг и показанията на хормоните се подобряват.
4
7
виктория
виктория
05.09.2013 21:29
и какво е решението?
3
1