Gotvach.bg»Статии»Диета при здравословни проблеми»Хранене при възпалена жлъчка

Хранене при възпалена жлъчка

AdminAdmin
Администратор
95442k
Хранене при болна жлъчка

Как се живее с възпалена жлъчка повдига много въпроси. Преди всичко изниква спецификата на храненето. Храната може както да разболява, така и да лекува. Студеното например е причина за спазъм на пилора на стомаха, който рефлективно се предава на жлъчните пътища. Пикантните, солените и мазните храни засилва този спазъм, като болка в дясното подбедрие.

Значителна част от храната се задържа продължително време в стомаха, като по този начин се удължава секрецията и отделянето на жлъчка в червата.

Съветваме ви да консумирате повече нетлъсто месо. Добър вариант е вареното или приготвено на пара. Препоръчват се варените зеленчуци, извара и различните каши. Противопоказни са мазните храни, пушените меса и сирена, кексове и кифли. Да се избягват дори малките количества алкохолни напитки, в това число и бира, и сухото вино.

При храненето при възпалена жлъчка са разрешени са прясното обезмаслено краве мляко, диетичната извара, добре обезмасленото краве сирене, прясно подквасено мляко, айран, таратор, но без чесън. Строго забранени са тлъстите и пикантни сирена, пушене и топени сирена, сирене „Крема”, овче сирене и кисело мляко.

От месните продукти са позволени питомен заек, телешко, крехко говеждо, агнешко, но варено, печено на фурна или на скара, пиле или нетлъста млада кокошка. Непрепоръчителни са животинските вътрешности, джоланите, всички консервирани меса, колбаси, тлъсти, пържени храни и ястия, пача, пушени гърди, сланина, месни бульони и дивеч.

Печеното пиле е разрешено при възпалена жлъчка

В менюто при възпалена жлъчка може да включите нетлъсти речни риби – мряна, клен, млад шаран, бяла риба, пъстърва, щука, червеноперка – варени или печени на скара. Да не се консумират тлъстите океански риби – сом, моруна, змиорка, паламуд, хайвер, чироз, рибни пастети, мариновани и пушени, осолени риби.

От яйчните продукти яжте яйчен белтък и снежни топки, а ограничете жълтъка, майонеза, гъшите и пачи яйца.

От зеленчуците можете да използвате всички, освен спанак, киселец, лапад, патладжани и туршии. Не прекалявайте с вареното зеле, праз лука, варива от фасул и леща.

От плодовете са разрешени почти всички добре узрели плодове, сушени ябълки и круши, сокове, нектари и компоти. Забранени са фурми, смокини, сини сливи, орехи, бадеми, фъстъци и семки. Ограничете приема на касис, къпини, боровинки, френско грозде, стафиди, сушени кайсии и цитрусови плодове.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.2
58
45
35
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари (3)

Изпрати
ВИВА
ВИВА
21.01.2016 17:42
-Не прекалявайте с вареното зеле, праз лука ,варива...
Ами при такъв проблем, те се изключват!
3
0
Мен
Мен
13.01.2014 10:29
Едно от най-големите недоразумения препоръчани тук са обезмаслените сирене, извара и мляко. Колкото по-обезмаслени са, толкова повече са обработени.
Нали не смятате за полезно да се яде "мляко", в което няма мляко? С оглед качеството на производство.
при добро проучване може да се намерят много статии за това, какво се влага в нискомаслените продукти. И после да се препоръчват като полезни
27
5
Thea
Thea
28.08.2013 15:15
От редактора : Неточностите са отстранени, провинилите се колеги са наказани. Благодарим за забележката ;)

8
8