Gotvach.bg»Статии»Зеленчуци»Люти чушки Халапеньо - ползи и факти

Люти чушки Халапеньо - ползи и факти

Люти чушки халапеньо

Съществуват всевъзможни скали за измерване на величини във всички области на живота. Няма как да няма скала и за измерване лютивината на чушките. Такъв начин за измерване съществува, нарича се скала на Сковил. Измерването е за количество капсаицин, което трябва да се разреди, за да изчезне усещането на парене, което се получава при консумацията на люти чушки. Скалата започва от 0 за сладката чушка и стига 16 милиона единици за чистия капсаицин.

Според тази скала най-лютата чушка в света за тази година е Каролина рийпър, макар че са измерени две още по-люти от нея, с подходящи имена - Дъха на дракона и Пепър екс. Последната е най-пиперливата, която е намерена досега.

Сред голямото разнообразие от сортове пикантни чушки една от среден клас си е извоювала световна слава. Това е лютата чушка Халапеньо. При нея са измерени от 2500 до около 8000 единици. Кое в нея я е направило толкова известна, какви са ползите и приложенията на тази чушка и какви други интересни факти можем да научим за парещата храна, към която редовно посягаме, въпреки огнения вкус? Добре е да научим отговорите на тези въпроси и други, които са свързани с пикантното мексиканско изкушение Халапеньо.

Кое прави лютите чушки люти и с какво привлича парещият вкус?

Пламъкът в устата, който получаваме след като отхапем от люта чушка, се причинява от химичното съединение капсаициноиди. Това са вещества без аромат, намиращи се в бялата вътрешност на чушката. При консумация тези вещества се свързват с рецепторите, които реагират на болка от топло в устата и гърлото. Мозъкът получава съобщение за парене и изпраща сигнал на тялото, за да отстрани парещото вещество. Това става причина тялото да ускори метаболизма. В резултат на работата на организма за справяне с паренето се получава охлаждащото изпотяване, сълзенето и хремата при консумацията им. Отделят се ендорфини, които са телесни болкоуспокояващи.

Човекът е привлечен от хранителното предизвикателство, което представлява лютата чушка, заради изживяването по време на консумацията на лютиво, а природата се е постарала да бъде така, защото лютите чушки са полезни - те намаляват риска от смърт, от рак, от сърдечни болести и насърчават дълголетието. Колкото повече капсаицин, толкова повече лютивина, но и повече ползи. Това вещество обаче съвсем не е достатъчно, за да бъде една люта чушка в челото на полезните. Халапеньо го доказва категорично след разглеждане на състава на този пикантен зеленчук.

Същност и хранителен състав на лютите чушки Халапеньо

Халапеньо с бекон

С името Халапеньо се обозначава род пикантни люти чушлета. По размер са малки, стигат до средна големина. На цвят са зелени и ли червени. Мексико е родината им, но са добре познати във всички части на света.

Халапеньо са богати на капсаицин, а умерената употреба на това вещество чрез лютите чушки помага :

- Да се регулират киселините в стомаха;

- Да се ускори метаболизма;

- Да се регулира теглото;

- Да се унищожат канцерогенните клетки в тялото;

- Да намалее нивото на холестерол в кръвта.

Хранителният състав на халапеньо е впечатляващ. Те съдържат истинско богатство от витамини и минерали, защитаващи тялото от свободните радикали. Сред полезните съставки се откриват: витамините А и С, Е, К, В6, флавоноидите - бета каротин, лутеин, алфа каротин.

Както останалите зеленчуци лютите чушки Халапеньо съдържат фибри. Само едно чушле дава 2 процента от необходимите фибри за деня. Витамин С играе роля на антиоксидант, а витамин В6 участва в над 140 процеса в организма.

Полезни свойства на чушката Халапеньо

Парливото чушле защитава тялото от проблеми в ставите, подобрява циркулацията на кръвта, пази от стомашни проблеми, полезно е за белите дробове, повишава тонуса и оттам физическата активност. Има и още много други ползи, които заслужават внимание.

Отслабване с Халапеньо

Капсаицинът в Халапеньо, както и другите капсаициноиди засилват метаболизма с 4-5 процента за ден и по този начин подпомагат отслабването. Тази добавка топи мазнините в корема. Тя е с ниско съдържание на калории и затова консумацията на лютото изкушение не създава риск от напълняване.

Халапеньо

Успешно се борят с рака

Капсаицинът е известен с противораковите си качества. Може да убие над 40 вида ракови клетки, без да засегне здравите. Успешното справяне с рака се дължи на способността му да спира делението им, да забавя образуването на кръвоносни съдове около туморното образувание, да спира разпространението на тумора към други органи. Необходими са обаче още изследвания в тази насока, защото изглежда, че количеството играе рола.

Имат обезболяващ ефект

Капсаицинът има и обезболяващо действие. Тази му способност се използва при производството на кремове и пластири за външно приложение основно при ставни болки.

Успокояващият болките ефект идва от временното блокиране на рецепторите за болка в областта на приложение. В началото се усеща парене, последвано от изтръпване и премахване на болката.

Произвеждат се и спрейове с капсаицин за пръскане в носа при мигрена. Не еясно обаче дали яденето на люти чушки Халапеньо може да има обезболяващ ефект.

Превенция са срещу стомашни язви

Тъй като язвата на стомаха се причинява от фактор като високата киселинност на стомаха, лютата чушка се явява превенция, тъй като намалява киселинността на стомашните сокове.

Капсаицинът от лютата чушка подпомага тялото в премахване на щетите от алкохол и обезболяващи в прекомерни дози.

Борят се с инфекциите

Съединеният на лютата чушка са много ефикасни при забавяне на растежа на бактериите и дрождите и така предотвратяват размножаването на бактерии и токсини, причиняващи хранителни отравяния.

Освен отравянето с храна, капсаицинът спира и стрептококови инфекции в гърлото, бактериален кариес и други.

Поддържат сърдечното здраве

Капсаицинът намалява действието на високия холестерол, високото кръвно налягане и така поддържа сърцето здраво. При консумация на 5 грама люти чушки Халапеньо кръвната захар се стабилизира и няма опасност от рязко покачване, което е доказано в медицината.

Фахитас с халапеньо

Използване на люти чушки Халапеньо в кулинарията

Огнените чушлета Халапеньо са популярни в мексиканската кухня. Те могат да се ядат сурови, сготвени, пушени, сушени на прах. Различните обработки не разрушават съществено наличния капсаицин. Ползват се в гуакамоле, чили кон карне, такос, кесадиля и др. Добавят се във фахитас, рецепти за царевичен хляб, начос, салца и какви ли не вкусотии.

Могат да се добавят към месни ястия, хлебни изделия, сирена, в готвени, мариновани ястия, в пикантни сосове. Колкото повече капсаицин, толкова повече ползи за здравето, това е рецептата, но се доказва все по-упорито, че полезни са и не толкова пикантните съединения на капсаицина. Затова не толкова лютите чушлета като тези с отстранена мембрана също са полезни.

Странични ефекти при консумация на люти чушки Халапеньо

Въпреки ползите на Халапеньо трябва да се внимава. Не са подходящи за бременни жени, кърмещи, болни от гастрит, язва и други стомашни оплаквания. Най-честият страничен ефект при консумация е паренето в устата. Хората, които имат нисък толеранс към ефектите на лютата чушка, трябва да премахват бялата мембрана вътре в чушката преди да я използват в храната.

Прочети също за ползите от чушлетата Халапеньо.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest