Елда (Гречка)

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
24928k
Елда

Елдата не е зърнена култура макар, че се приготвя често като такава. У нас елдата придоби голяма популярност през последните години и макар, че някога се е използвала предимно като храна за простолюдието, днес дори и най-добрите ресторанти по света задължително предлагат в менюто си специалитети с добавка на елда.

Всъщност елдата (Fagopyrum) е от род Покритосеменни растения от семейство Лападови (Polygonaceae). Има няколко вида елда: многогодишна елда (Fagopyrum cymosum), обикновена елда (Fagopyrum esculentum) и татарска елда (Fagopyrum tartaricum). Обикновената елда е популярна още като гречка, което е руското наименование на тези вкусни полезни триъгълни зрънца. За родината на елдата се счита Индия, но нейната популярност е най-голяма в Русия.

Произход на елдата

Има данни, че елда се е отглеждала преди 6000 г. в Югоизточна Азия. Произходът на културата се свързва с земите на Алтай, а около 7-8 век от териториите на днешна Румъния елдата навлиза и се разпространява в Русия. В Европа зрънцата стигат доста по-късно – между 15-18 век. В Индия наричат елдата "черен ориз", а в другите страни е известна като "черна пшеница". В Гърция и Италия названието ѝ е “турско зърно”, а във Франция, Испания и Португалия я познават като “сарацинско” или “арабско зърно”. В други славянски страни наричат елдата гръцко зърно, защото с отглеждането ѝпреди столетия са се занимавали по-компетентните гръцки монаси в манастирите по населените със славянски народи територии. Латинското название на елдата (Fagopyrum) идва от факта, зрънцата й наподобява букова ядка, поради което често е наричана букова пшеница.

С масовото разпространение на елдата тя бързо се превръща в редовен гост по трапезите на по-бедните хора. Елдата се отглежда лесно, а при посевите ѝ не виреят бурени естествено, което не налага обработване на посевите с химикали. Химикалите коренно променят вкуса на зърното, което е предпоставка културата да е екологично чиста храна, която се използва за хранене на кърмачета.

Състав на елдата

Гарнитура от елда

Триъгълните зрънца на елдата съдържат до 16% лесноусвоими белтъчини, включително и полезните незаменими аминокиселини аргинин и лизин. В елдата има 30 % въглехидрати, 3 % мазнини, влакнини, ябълчна, лимонова и оксалова киселина, витамините: В, В1, В2, РР (рутин), Р, Е и минералите: желязо, калций, магнезий, калий, фосфор, мед, цинк, бор, йод, никел, кобалт.

Избор и съхранение на елда

У нас елда може да намерите на достъпна цена, най-често в разфасовки по 500 г в почти всичко по-големи хранителни вериги. Често пакетите с елда стоят на диетичните щандове, а няма руски магазин, който да не предлага продукта.

Има няколко полезни съвета, в които трябва да се вслушате, когато избирате елда. При избор на елда, обръщайте внимание на следните особености:

- Избирайте елда с блед цвят, защото тази с червеникав оттенък в повечето случаи е преминала през термична обработка, в резултат на което голяма част от хранителните ѝ вещества е похабена;

- След като отворите пакет с елда, усетите необичайна миризма на плесен, това означава, че продуктът е развален или с доста лошо качество и е добре да не се консумира;

- Съхранявайте винаги елдата в стъклени или керамични съдове.

Елда в кулинарията

Сурова Елда

Елдата придобива все по-голямо кулинарно приложение и популярност. Макар, че има лек стипчиво-горчив вкус тя се прилага успешно, както в солени, така и в сладки рецепти с елда. "Черна пшеница" е добре позната, на много хора, които практикуват вегетарианство, защото е пълноценен заместител на месото. Елдата се прилага в бебешки храни. От векове с нея се приготвят лесно питателни каши.

Елдата с голям успех се прилага за приготвянето на солени и сладки блюда. Освен каша с елда може да се приготви и като добавка на ястия с месо и елда, зеленчуци, дори риба и супи с елда. Често се приготвят и десерти от елда, в комбинация с плодове или се слага в плодове. С брашното от елда можете да приготвите различни сладкиши или палачинки с елда, или да го добавите при нужда към ястието за сгъстяване. Елдата може да се приготви и като ориз, като количеството на елда:вода е 1:2. Ако приготвяте супа, елдата се добавя почти в края, за да не се превари. Може да добавите елда в пастет, различни яхнии, запеканки, сарми с месо или вегетариански.

Сложете елдата да се вари за 4-5 минути, след което в измийте в гевгир под течаща студена вода и отцедете. Друг вариант е да залеете в купа елдата с гореща вода, да похлупите и завиете съда в голяма кърпа, за да се задуши добре. Така трябва да отлежи за едно денонощие, а на следващата сутрин може да я приготвите като закуска, подобно на мюсли, или пък да я използвате като притурка за салата – както с плодове, така и с зеленчуци.

Ползи от елда

Елда с мляко

Наричат елдата "зрънце за милиони", не само защото е богата на витамини и минерали, а защото е подходяща храна за всички възрастови групи, носи много ползи на организма, като е подходяща и за активно спортуващите и тези от нас, които са на диета.

В сравнение с картофите и останалите зърнени култури, елдата е най-бедна на въглехидрати, което я прави отлична храна за диабетици, както и за онези, които страдат от затлъстяване и наднормено тегло. Кашата от елда се препоръчва при сърдечно-съдови заболявания и заболявания на черния дроб. Полезните вещества на гречка спомагат извеждането на холестерола от кръвта, както и на йоните на тежки метали. Тя е препоръчителна храна при и срещу разширени вени и хемороиди.

Съдържащите се в нея хранителни вещества намаляват пропускливостта на стените на кръвоносните съдове и чупливостта им.

Специалисти препоръчват редовна консумация на елда и ревматизъм и артрит, срещу атеросклероза, хипертония, хипофункция на щитовидната жлеза за подобряване на кръвообращението, имунната система и за запазване на добро зрение.

Хранителни специалисти да категорични, че кашата от елда с мляко предоставя най-оптималното съотношение белтъчини, мазнини и въглехидрати на организма. Становището идва след проведен експеримент, по време на който доброволци се хранели 6 месеца с каша от елда и няколко ябълки всеки ден. В края на срока е установено, че работоспособността на доброволците е повишена и физиологичните им показатели са доста по-добри в сравнение с тези на контролната група.

Както споменахме, елдата може да е частичен заместител на месото, защото в нея се съдържат големи количества желязо. Това от своя страна я прави подходяща за консумация и при анемични състояния. За по-високи нива на хемоглобин в кръвта са достатъчни само 2 супени лъжици брашно от елда дневно. Брашното трябва да е с блед цвят, от необработена и неизпечена елда.

Елдата открива приложение дори в рефлексотерапия. Често се практикува ходене на бос крак по зрънца гречка, чиято форма позволява да се притискат активните точки на ходилото. Ако искате да отпуснете и масажирате уморените си ръце, сложете между дланите си няколко зърна и ги разтъркайте. Така ще постигнете осезаемо тонизиране и отпускане.

Лечебни свойства на елдата имат дори и цветовете на елда. Приготвената от тях отварата има доказано отхрачващ ефект.

Вреди от елдата

Добро храносмилане

Единствените неблагоприятни последици от консумацията на гречка може да има, ако прекалите с похапването или ако сте алергичен.

Диета с елда

Полезните свойства на елдата са впрегнати в доста диети, балгодарение на които ефикасно се губят килограми и се изчиства организмът. Една от най-разпространените диети с елда може да стопи до 10 кг на седмица. Спада към т.нар. драстични диети, но в повечето случаи резултатът си заслужава.

По време на диетата е нужно 1 седмица да хапвате само запарена за една нощ елда, както обяснихме в кулинарното приложение на елдата.

Единственото, което може да си позволите освен така приготвената диета, е до 1 л айран от нискомаслено мляко дневно. При желание може да повторите едноседмичния режим с гречка, но след 1 месец. След края на диетата е необходимо плавно захранване с първоначален нисък калориен прием на ден.

Вижте още от нашите вкусни предложения за:

- кюфтета с елда;

- салати с елда;

- риба с елда.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес

Рейтинг

4
524
422
310
28
10
Дай твоята оценка:

Коментари (9)

Изпрати
Кателина
Кателина
22.04.2015 15:43
Аз я правя в мирковълновата за 10 мин.Сол зехтин и пипер меланж.Преди това измита с вряла вода.Става супер.
2
20
роси
роси
28.12.2015 10:03
горката елда ....
14
1
Sasho
Sasho
10.09.2015 12:01
готвиш в микровълнова :D
15
3
Ата
Ата
03.04.2015 17:36
днес се опитах да направя елда със зеленчуци-страхотно се получи!
8
0
Дарина
Дарина
03.04.2015 11:41
Елдата е прекрасна хрсна и за хора ,които постят. Засища и дава енергия.
12
0
петър
петър
19.07.2014 13:34
гречката се вари една минута....водата се изхвърля измива се добре и се вари още 8 9 минути....добавя се мед и орехи...най-здравословната и вкусна закуска..или обяд...или вечеря....а може и трите...
26
1
Валентина Псалтирова
Валентина Псалтирова
08.06.2014 20:34
Купувам си и аз елда, готвя я и на внуците си.
10
6
Светла
Светла
04.03.2014 18:46
Тази вечер накиснах 250гр.гречка в студена вода и утре започвам да си я похапвам сега съм 80кг.Другата седмица ще ви пиша пак.
14
3
В.Николов
В.Николов
30.11.2013 12:43
Чудесна статия! Поздрави на автора.
Имам 2 малки забележки:
- Елда(гречка) съдържа 71% въглехидрати(сложни), което е повече от ориза и картофите и всъщност това е доста висок процент за храна като цяло. Но въпреки всичко е подходяща за отслабване и диети.
- Прясното мляко съдържа ензима лактоза, който с развитие на човечеството все по-бавно се усвоява от човешкия организъм. Към проблема с намалената усвояемост на млякото можем да добавим, че прясното мляко под въздействие на стомашните киселини се пресича и допълнително забавя усвояемостта.
С други думи прясно мляко и елда НЕ Е добра комбинация. За деца може би е.
18
1
qnka nikolova
qnka nikolova
23.10.2013 11:48
аз се намирам в кипър как да открия тази зърнеста елда
10
6
Светльо
Светльо
29.07.2014 15:17
Ако си от Ларнака,може да си я купиш от Стеллиос и Карфур
3
3
Име
Име
09.01.2014 12:05
в руските магазини, а от скоро и в алфа-мега
0
0
Гост
Гост
04.06.2013 18:20
Във "Вреди от елдата" става въпрос за алергия, също имам атопичен дерматит. Искам да попитам трябва ли да консомирам елда ?
7
4
гн
гн
07.02.2014 16:51
неграмотен си
16
16