Корнфлейкс

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
24928k
Корнфлейскс

Корнфлейксът е най-общо зърнена закуска (от англ. corn flakes или cornflakes: „corn“ – зърнено-житно растение или царевица, „flake“ — люспа), която печели популярност през изминалия век. Корнфлейксът се приготвя от царевични зърна и се счита за първия индустриален продукт от зърнено-житни растения за закуска, който се появява като артикул на пазара.

Корнфлейксът е от категорията "зърнени закуски за директна консумация". Технологията по приготвянето му започва от сварени царевични зърна, които се изтеглят на люспи, след което се сушат се и се пекат. С течение на времето се появяват различни видове корнфлейкс – с какао, шоколад, мед, плодове, мюсли, сиропи и т.н. Приготвянето на купичка корфлейкс сутрин за закуска е лесно буквално като детска игра. В комбинация с прясно мляко, плодови сокове и различни притурки корфлейксът е любим не само на подрастващите, но и на доста възрастни.

История на корнфлейкс

Корнфлейксът е създаден в Америка, в края на 19 век, когато двамата братя - американския доктор John Harvey Kellogg и Will Keith Kellogg, провеждали своите научни разработки в търсене на основен вегетариански продукт за техните пациенти. Целта им била да създадат храна, която да стимулира оздравителните процеси на организма.

През 1960 г американските адвентисти създават санаториум, в който пациентите се хранят с пшеничен корнфлейкс, изработен от двамата братя. Уилям Кийт пък индустриализира продукта, като прави първата фабрика за конфлейкс в света. Огромният първоначален успех на зърнената закуска предизвиква появата на различни видове и вкусове корнфлейкс.

Състав на корнфлейкс

Закуска с Корнфлейскс

Чистият корнфлейкс е много богат на въглехидрати, витамини и минерали. На пазара обаче се срещат евтини разновидности, в които се добавят различни консерванти, подобрители и стабилизатори.

В състава на българския корнфлейкс ще откриете: царевично брашно, растителна мазнина, малтодекстрин, сол, калциев карбонат, железен глюконат, емулгатори (Е471)

В 100 г корнфлейкс има: 370 ккал (1573.6 kj), мазнини - 1.5 %; белтъчини - 6.9 %; въглехидрати - 82.4 %; минерали; калций - 28.5 mg/100g; йод - 38mg/100g

За сравнение тези показатели в 100 г чист корнфлейкс има: 359 ккал, 6.6 г белтъчини, 81 г въглехидрати, 0.9 г мазнини

Технология на производство на корнфлейкс

В първия етап от производството на корнфлейкс е зърната да се варят 2 часа и 20 минути, след което се раздробяват в специална мелачка, която определя количеството, нужно за рецептата. След това раздробеното зърно се слага в сушилня – важно стъпка преди самото печене.

Плоскостта на отделни сегменти на корнфлейкса се придава чрез минаването през специален валяк, съставен от два барабана, които се въртят един срещу друг и между които падат зърната. След това по конвейерът готовият корнфлейкс отива към пещта за печене.

Докато се пече, корнфлейксът се разклаща, за да се изпече равномерно навсякъде. По конвейерната лента той излиза добре запечен и чрез вибриращата поточна лента се пресяват едрите от дребните зрънца. От тук насетне започва овкусяването на зърнената закуска с различни захарни сиропи и т.н. при 230 °C температура.

След това тези сиропи се изсушават и корфлейксът се разстила и се добавят важни витамини и минерали. Обикновено зърната се вкарват в барабан и с няколко струи се обогатяват с различни витамини. От тук насетне корнфлейксът е готов и отива за опаковане. Специалните машини пълнят между 40-45 чувалчета с корнфлекс за минута.

Избор и съхранение на корнфлейкс

Корнфлейскс на мюсли

У нас корнфлейкс може да намерите в най-различни вариации по щандовете на магазините. Продава се в картонени опаковки и найлонови такива с различен грамаж, от различни марки – български и вносни. На практика шансът да закупите негоден за консумация корнфлейкс е минимален, но от вас задължително се изисква да съблюдавате срока на годност върху опаковката. След отваряне на опаковката корнфлейкс, съхранявайте на сухо място, далеч от влага. В противен случай малките царевични или пшенични зрънца ще се овлажнят, омекнат и няма да са така хрупкави.

Кулинарно приложение на корнфлейкс

С течение на времето корнфлейксът излиза от стереотипа само на зърнена закуска и започва да се употребява за приготвянето на всевъзможни ястия – панирани, печени меса, риба, сирена, кашкавал или пък сладки, сладкиши, кремове. Нерядко натрошен корнфлейкс се използва за заместител на брашното при приготвянето на блатове за торти, което прави тези сладки изкушения по-диетични и здравословни.

Различните видове корнфлейкс са подходящи за закуска на подрастващите и възрастните, стига да не са с много подсладители – изкуствени или пък естествени. В съчетание с прясно или кисело мляко, мед, добавка на сушени плодове и различни семена, корнфлейксът се превръща в пълноценна храна за здравословен старт на деня.

Приготвили сме ви и две странотни рецепти с корнфлейкс:

Панировка с Корнфлейскс

Панирани пилешки хапки с корнфлейкс

пилешко бонфиле - 400 г на хапки; горчица - 1 с.л. ; мед - 1 с.л.; соев сос - 4 с.л.; корнфлейкс - 1 пакет, неподсладен; яйца - 2 броя; галета.

Оваляйте пилешкото в смес от горчицата, меда, соевия сос и оставете да се овкуси за около 30 минути. Разбийте яйцата, натрошете корнфлейкса. Всяко пилешко парче пиле се потапя първо в яйце, после в галета, пак яйце и накрая корнфлейкс и леко се притиска. Пържат се пилешките филенца в сгорещена мазнина до готовност.

Сладки с корнфлейкс

масло - 60 г меко; захар - 100 г; сол - 1 щипка; яйца – 1 брой; прясно мляко - 1 с.л.; есенция - 1 ч.л. ванилова; брашно - 1 ч.ч.; бакпулвер – ½ ч.л.; стафиди - 100 г; орехи - 100 г нарязани; лимони - 1 ч. л. настъргана кора от лимон; корнфлейкс - 1 ч.ч.

Разбийте на пухкав крем маслото със захарта и солта. Добавете яйцето, млякото и постепенно при непрекъснато бъркане брашното, пресято с бакпулвера. Бъркайте с дървена лъжица и сипете ядките, стафидите, есенцията, лимоновата кора. Оформяйте топчета от тестото, овалвайте ги в леко натрошения корнфлейкс, подреждайте ги на разстояние в тава с хартия за печене и изпечете за 7-8 минути в загряна на 200 °C фурна.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest