Личи

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
5641649k
Плодове Личи
Снимка: pixabay.com

Личи /Litchi chinensis/ представлява бавнорастящо, вечнозелено дърво, което достига височина до 12 метра, но обикновено се среща в по-малки размери. Листата на личи са много красиви, лъскави и плътни, с тъмнозелен цвят.

Произхожда от Китай, но много бързо се е разпространило в цяла Югоизточна Азия, към 1870 година е пренесено в Хавай, след това във Флорида, а към края на 19 век – в Калифорния. Личи се култивира в Индия, Бангладеш, Тайланд, Филипините, Тайван, Виетнам, Южна Африка и някои страни от Латинска Америка. Личи вирее в тропичен или субтропичен климат, може да понесе леко застудяване, но в никакъв случай отрицателни температури.

Цветовете на личи са дребни, жълто-зелени и събрани в съцветия, като всяко едно съцветие образува грозд от 3 до 15 плода. Първите плодове се появяват между 4-10 години, според отделния сорт.

Узрелият плод има червено-кафява, а в някои случаи розова или с кехлибарен цвят кора, под която е скрита мека, бяла и сочна, подобна на желе вътрешност. В центъра на плода личи има една единствена едра семка, която прилича на зеница на митично животно.

Поради тази причина китайците наричат личи „окото на дракона“. Размерът на семката може да варира, а най-ценните сортове на растението са онези, които има недоразвити семена. Наричани са от местните жители „пилешко езиче“.

Личи с черупка

Състав на личи

Личи е много богат на фибри, не съдържа наситени мазнини или холестерол, има много ниско съдържание на калории. В състава му влизат олигонол, витамини от В-групата – тиамин и ниацин. Добър източник е на минерали като мед и калий. Плодовете са изключително богати на витамин С – само 100 г дневно осигуряват 119% от препоръчителния прием на този витамин.

Видове личи

Съществуват повече от 100 вида личи, но по-известните са:

No Mai Tsze – названието идва от плътна и дебела, но мека част на плода, която напомня вкуса на меда. Има червена кора, която е твърда, но не и грапава. Семето е по-малко от другите сортове, а някои плодове дори нямат семе.

Kwa luk Hanging Green – най-известният, но и най-редкият представител на това растение. Получил е наименованието си поради своя светло-зелен оттенък и едва забележима зелена линия върху кората на плодовете. В миналото е бил специален подарък за важни и почетни персони.

San yueh hung – в превод означава мартенски червен. Това е най-ранния сорт личи, плодовете му се берат през май месец. Меката част на плода е средно сладка на вкус.

Rose-scented – този вид личи узрява в средата на сезона. Плодовете са дълги около 3 см, имат закръглена форма. Меката част е с цвят на слонова кост, плътна е и много вкусна и сладка.

Early Large Red – ранно узряващ сорт. Има тъмночервени плодове, достигащи големина до 3.5 см. Кората е твърда, леко залепнала за меката част, която е много вкусна и мека.

Late Seedles – късен сорт личи. Плодовете имат оранжево-червен до тъмночервен цвят, а формата им е конична. Меката част има отличен, сладък вкус, но с доближаване до семката се усеща лека горчивина.

Fei tsy Hsiao – това е най-легендарният сорт личи, познат като “Усмивката на наложницата“. Известен е още от епохата на Тан – 1 в.пр.н.е. Кората на този плод отделя червен сок, а меката част е изключително вкусна.

Личи в купички
Снимка: pixabay.com

Избор и съхранение на личи

Пресни плодове личи могат да се открият на пазарите от юли до октомври месец. Кората на зрелия плод трябва да се отделя много лесно. Избирайте плодове, чиято обвивка леко поддава на натиск, има червен или тъмночервен до кафяв цвят. Избягвайте личи с тъмни петна. Ако плодът е леко розов, това е сигурен признак, че не е дозрял.

Може да съхраните плодовете личи до 5 седмици, но само поставени в хладилник. Ако ги оставите на стайна температура, след по-малко от 3 дни ще се развалят.

Личи в кулинарията

В югоизточната част на Азия от плодовете личи се приготвят сироп и желе, които от своя страна служат за направата на ликьор. Ликьорът от личи може да се пие самостоятелно или да се добавя в най-различни коктейли. От плодовете личи се прави пюре, което се състои от 90% меката част на плода и 10% захар. Това пюре може да се използва за сладоледи и плодови напитки.

Пюре от личи и чили пипера са основни съставки на сосове за месо, риба и зеленчуци. Чай от кората на плода, комбинирана с традиционен черен чай може да се пие както топъл, така и изстуден с кубчета лед.

Пресните плодове личи може да сервирате като десерт – необелени и леко охладени. Кората се разцепва, а меката част много леко се изстисква. В Китай запазват плодовете в осолен вид, в бамбукови стъбла.

Червено Личи
Снимка: pixabay.com

Ползи от личи

В Китай семената от личи са признати като много добър аналгетик, използват се при възпаления и невралгии. Чай от обелена кора на личи облекчава симптомите на стомашно разстройство. Китайската медицина използва личи в комбинация с китайски лимонник и други билки за лечение на онкологични заболявания.

Плодът е богат на витамините С, Е, К, група В, РР, Н, както и на така важните за здравето ни минерали: калций, желязо, магнезий, калий, фосфор, цинк, натрий, йод и други. Личито е много полезен за хората, които вече имат някакви заболявания на сърдечно съдовата система или са предразположени към тези болести. Причината за този благоприятен ефект е високото съдържание на ниацин, магнезий и калий, тъй като те оказват положителен ефект на сърцето, но и понижават холестерола.

Богат е на диетични фибри, поради което екзотичния плод влияе положително на храносмилането, подобрявайки значително перисталтиката. Фибрите са и отличен адсорбент, почиствайки червата от токсините в човешкото тяло. Не по-малко важен плюс е това, че редовната консумация на личи води до намаляването на нивата на кръвната захар. Именно затова плодът е особено полезен за хората, които вече страдат или са предразположени към диабет.

Личи на дърво

Плодът спада в групата на нискокалоричните храни, които са богати на неразтворими фибри и вода. Не по-малко приятен бонус е това, че помага за ускоряването на метаболизма, затова и плодът се препоръчва на хората, които страдат от затлъстяване.

Личито е богато и на минерали, които са необходими за растежа и поддържането на здравето на мускулите и костите. Именно затова е добре да се консумира както ако вече имате някакви проблеми с опорно-двигателния апарат, така и като профилактично средство.

От друга страна манганът, фосфорът, желязото и магнезият подобряват усвояването на калция, правейки по този начин костите и мускулите по-здрави. Имайки предвид факта, че плодът е много богат на витамини от група В, той също така е много полезен за централната нервна система. Екстрактът на плода се използва и в козметологията, тъй като освежава кожата, придава блясък и свеж вид.

Плодът е истинска витаминна бомба, като е с 40% по-богат на витамин С сравнение с портокалите. Както знаете, аскорбиновата киселина помага за повишаването на активността на левкоцитите, които са истинските пазители на нашето здраве и ни предпазват от редица опасни вирусни и бактериални инфекции. От друга страна високото съдържание на бета-каротин е особено ефективно в борбата срещу рака на гърдата и простатата.

В Индия семената от личи се стриват и понеже имат стягащ ефект, се дават на хора с чревни проблеми. Отвара от корените, цветовете и кората на личи се препоръчва за гаргара при зъбобол. Източната медицина използва личи за стабилизатор на нивата на кръвната захар при хипогликемия и диабет. Плодовете оказват влияние и върху функционирането на бъбреците, черния дроб и белите дробове. Подпомагат храносмилането и помагат при анемия.

Плодчета личи

Ползи от личи за бременни жени

Организмът на бъдещата майка се нуждае от множество важни хранителни вещества. Основната полза от личите за бременните е това, че този плод е много богат на фолиева киселина. Дори и да не сте бременни, а само да планирате да си имате дете, то отново е важно да включите в менюто си такива продукти, които са с високо съдържание на тази киселина. Тя от своя страна е важна за растежа и развитието на кръвоносната система на бебето.

Всяка бъдеща майка е важно да консумира плодове и зеленчуци, които са богати на калций. Плодът е наситен и на мед, който е другият много важен микроелемент, защото помага за образуването на червените кръвни клетки. Включването на личито в менюто на бременната жена помага за намаляването на риска от фетална хипоксия. Плодът има приятен сладко-кисел вкус, поради което понижава токсикозата, от която страдат 85% от бремените жени.

Единственото противопоказание за консумация на личи е индивидуалната непоносимост към плода. Въпреки това все пак не бива да прекалявате, което важи особено силно за децата, които е добре да не приемат повече от 100 грама личи на ден. Прекомерната консумация на плодовете може да предизвика алергични реакции по кожата, а именно под формата на обриви и зачервяване.

Не е добре да преяждате с личи и поради високата му концентрация на витамин С, което можете да доведе до увреждане на лигавицата на устата, да причини метеоризъм (подуване на корема) или диария. Интересен факт е това, че хранителната стойност на личито не се намалява, ако плодът се консумира в изсушена форма.

Редовната употреба и добавянето на личи в диетата ви подобрява имунитета и кръвообращението, защитава сърцето и кръвоносните съдове, поддържа централната нервна система и ефективно се бори със затлъстяването, но все пак не прекалявайте и не забравяйте, че това е доста екзотичен за нас плод.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес