Карагьоз

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
971162k
Карагьоз

Карагьозът /Alosa pontica/, познат още като Дунавска скумрия, представлява проходна риба от семейство Селдови /Clupeidae/. Английското наименование на рибата е Shad fish, руското черноморско - азовская проходная сельдь, а турското - Ringa balığı. Карагьозът обитава както сладки, така и солени води. Той се среща в Азовско и Черно море. Сред реките, които избира, са Дунав, Дон, Днепър, Днестър. У нас карагьоз може да се види във водите около Китен, Лозенец и Бургас.

Туловището на карагьоза е издължено и сплескано, покрито с люспи. Оцветено е в сребристо. То достига дължина до 35 сантиметра. Срещат се и по-дълги екземпляри. Този вид риба не се отличава със забележително тегло - обикновено достига до 600-700 грама. Главата на карагьоза е сравнително малка, а устата - голяма.

Нейният заден край задминава окото на рибата. Карагьозът притежава зъби. Интересното при този вид е, че има особено петно зад хрилното капаче, което обаче невинаги се вижда. Рибите от този вид могат да бъдат едри и дребни. Както сами се досещате, едрите нарастват по-бързо от дребните и се отличават с по-големи туловища. Другата отличителна черта на едрите представители на вида е, че не са толкова топлолюбиви и навлизат във водите дори и при по-ниски стойности на температурата.

Характеристика на карагьоз

Този вид риба се е развил, така че да може да живее в сладки и солени водни басейни. Той обитава солени води, но по време на размножителния период мигрира към устията на реките. Размножаването се случва във времето от месец април до месец юли. Обичайно женските хвърлят хайвера на разстояние от 500 километра от устието на реките.

Отделените зрънца се носят по течението. Появилите се личинки се хранят с водорасли и други. В началото те просто се носят по течението. След като поотраснат, започват да включват в менюто си малки рибки и ракообразни. Възрастните похапват предимно хамсия, цаца, атерина и др. Карагьозът съзрява, когато навърши 3 години. Понякога и малко по-късно. Той рядко живее повече от 7-8 години.

Риба Карагьоз

Улов на карагьоз

Той може да се улови край родните брегове най-вече през март и април, а също през септември и октомври. Опитните рибари препоръчват този вид да се лови на чепаре. Може да се употреби и блесна, но чепарето е по-добрият избор. Дънната въдица също не е съвсем за отписване, макар че този вид се среща предимно в повърхностите слоеве на водата. Уловът на карагьоз от брега понякога представлява трудност, тъй като пасажите стоят на разстояние. Според запалените въдичари най-обещаващ улов очаква онези, които отидат за карагьоз рано сутринта или на стъмване.

Съхранение на карагьоз

Карагьозът може да се съхрани чрез осоляване. Преди да пристъпите към тази процедура обаче, трябва да се подсигурите, че рибата е напълно прясна. Най-добре да сте си я хванали лично. Осоляването се осъществява непосредствено след самия улов. Рибата се измива със студена вода, след което се прави разрез в коремната ѝ кухина.

Следва премахване на вътрешностите и орязване на кръвоносните съдове, разположени в дъното на гръдната кухина. Обработената риба се измива хубаво няколко пъти, за да се премахнат всички нечистотии, след което се подсушава. След това се натрива със сол отвсякъде, като от подправката се слага и коремната кухина на рибата.

Печен карагьоз

Осоленото месо се поставя в емайлиран съд и се покрива с още сол. В това състояние трябва да се съхранява на студено и тъмно място. Преди да посегнете към рибата, не забравяйте да я изкиснете добре във вода. Специалистите припомнят, че съхранението на риба така повече от месец има своите минуси, тъй като се губят полезните вещества на хранителния продукт. Ето защо най-добре консумирайте карагьоз, докато е още свеж.

Карагьоз в кулинарията

Месото на карагьоза е апетитно и изкусително за всеки почитател на морската кухня. То е мазно и с кости, но при всички положения е много вкусно, а когато се съчетае с правилните продукти, се превръща в истински деликатес. Карагьозът е най-вкусен пържен.

Но ако се придържате към по-здравословното хранене, то тогава можете да го приготвите на фурна или като риба на скара. Свареният в супа карагьоз също не е за подценяване. При всички случаи обаче не забравяйте, че карагьозът се допълва идеално от копър, магданоз, черен пипер, лук и пресен лимон и лайм. Съчетава се с маслини, зелени салати, картофена салата. Върви с питиета като узо и мастика.

Ползи от карагьоз

Карагьозът е ценна за нас храна най-вече поради факта, че в него се съдържат натрий, калий, магнезий, фосфор, калций, цинк, селений, желязо, рибофлавин, ниацин, тиамин, които са от значение за правилното развитие на организма ни. Месото от карагьоз се явява още източник на витамини А, В5, В6, В12. Консумацията на рибата действа общоукрепващо, подсилва имунната система и действа положително при физическа и психическа умора.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес