Gotvach.bg»Статии»Билки»Меколистно шапиче

Меколистно шапиче

EvgeniaEvgenia
Мастър Шеф
94228875
Меколистно шапиче
Снимка: LMoonlight/pixabay.com

През есента, край планинските потоци расте Меколистното шапиче или още наричано Дамска мантия, на латински /Alchemilla vulgaris/. От всичко, което се среща по алпийските ливади - орхидеите /Orhidei/, арниката /Arnika/, аконитините /Aconitum/ и облаците от пеперуди, това растение е може би най-малко впечатляващото – старо градинско растение. Но когато листата му се покрият с капчици вода, то поразява с блясъка си.

Има три основни вида Меколистно шапиче, които са широко достъпни. Alchemilla mollis от Кавказ е най-известният вид с лилаво-жълтите си цветове. Alchemilla erythropoda идва от Карпатите и Балканите и има синьо-зелени листа и жълти цветя. И накрая, мантията на алпийската дама Alchemilla alpina, която има деликатни сиво-зелени листа, оградени със сребро, и малки жълто-зелени цветя.

Многогодишно тревисто растение е, с пълзящо коренище. От семейство Rosaceae – Розоцветни. В България обитава тревисти места и скални сипеи, в зоната на буковия пояс, където се среща по единично или на малки групи. Меколистното шапиче е защитен вид съгласно Закона за биологичното разнообразие.

Популацията на вида се намира в границите на национален парк Централен Балкан, на територията на резерват Джендема. Попада в защитената зона от Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000 в България. Съхранява се по метода "ex-situ", в "Института по ботаника" към Българската Академия на Науките.

Името Alchemilla е свързано с думата „алхимия“. В миналото се е смятало, че водните капки, които се образуват върху листата, са най-чистата форма на водата и могат да превърнат неблагородните метали в злато. Смятало се за магическо растение и все още се мисли така.

Билкарите го предписват при различни състояния. Меколистното шапиче е предимно билка за жени, неслучайно го наричат още Дамската мантия. То има противовъзпалителни и стягащи свойства /спира кръвоизливи/, както и регулира менструацията.

Меколистно шапиче - Дамска Мантия
Снимка: Hans/pixabay.com

Често се използва в края на бременността за укрепване на матката, обикновено се предписва като чай от Меколистното шапиче, приготвен от цветовете на растението (макар, че е хубаво да се консултирате с билкар, преди да започнете да го ползвате). Ползва се в традиционната медицина за лечение на много гинекологични заболявания. Антиоксидант е.

Търговските лекарства Herba Alchemilla предизвикват бърза регенерация на кожния епител и имат противовъзпалително действие. Билкарите използвали Дамската мантия за лечение на чернодробни заболявания и стомашно-чревни разстройства. Меколистното шапиче се използва и при различни обриви, порязвания или ухапвания от насекоми, като гаргара, облекчава възпаленото гърло, кървящи венци и др.

Ако имате ограничено пространство на балкон или нещо подобно, струва си да изберете или Alchemilla alpina, или Alchemilla erythropoda, тъй като тези видове „джуджета“ достигат височина само около петнадесет сантиметра и могат лесно да се държат в саксии, докато Alchemilla mollis достига около 45 см височина и е поне толкова широко.

В градината те се справят най-добре, когато се засаждат в предните редици и най-добре им понасят влажните почви в полусянка, но ще оцелеят и при суша, и при пряко слънце.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес

Рейтинг

5
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати