Хвойна

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
5641649k
Хвойна

Хвойната /Juniperus/ представлява храст /малко дърво/ от семейство Кипарисови. Предполага се, че съществува на земята от около 50 млн. години. Външният вид на хвойната наподобява кипарис. При благоприятни условия хвойната живее изключително дълъг период от време. Вирее в суха пръст, по равнини и гори, в полугорски масиви и мочурища.

В Древна Гърция и Рим малкото дръвче е смятано за най-сигурния лек за лечение на ухапване на змия. Римляните са добавяли смачкани плодове към виното си и са го пили при заболявания на черния дроб и като добър диуретик. Някога в Русия от кората на хвойна са правели съдове. Тези съдове дълго време не се чупят, а мляко съхранявано в тях не се вкисва дори в много горещ ден.

Черните плодове на хвойната са любим плод на птици като дрозда, фазана и дроплата. Интересен е фактът, защо точно тези птици ядат плодовете на хвойната – само техните храносмилателни ензими са способни така да преработят плодовете, че семената от тях да покълнат.

Хвойната може да се отглежда без усилия в домашни условия. Фиданката се засажда в суха почва с южно изложение. Трябва да знаете, че храстът започва да дава плодове след няколко години. Установено е, че не цъфти и не дава плодове ежегодно, както и че често не расте с години. Най-голяма лечебна стойност имат плодовете на хвойна, която расте на топло.

Състав на хвойна

Клони хвойна

Хвойната съдържа между 0.5-2% етерично масло, 30% инвертна захар, флавоноиди, горчиви гликозиди, органични киселини, смолици, восъци, дъбилни вещества. В етеричното масло на хвойната има терпени. В плодовете на хвойната се съдържат тлъсто и етерично масло, оцетна, мравчена и ябълчена киселини, хвойново камфора, калиеви и калциеви соли, витамин С, горчиви и смолисти вещества, рицин, танин, гликоза, манган.

Събиране и съхранение на хвойна

Хвойната расте единично или групово по сухите и каменливи склонове, скали и храсталаци. Не се среща в равнините. Месестите плодчета на хвойната се берат през есента /септември-ноември/. Сушените плодове на хвойната могат да се открият и в аптеки и специализирани магазини. От хвойната се извлича и етерично масло.

Ползи от хвойна

В древността плодовете на хвойната са се използвали като много добро хигроскопично и антисептично средство. Те стимулират кръвообращението, отпускат кръвоносните съдове, прочистват червата и стомаха, белите дробове и кръвта. Имат много добро диуретично действие, укрепват стомаха и засилват метаболизма.

Чаят от стрити плодове на хвойна е полезен за укрепването на стомаха и червата, за засилване на имунната система, за отделяне от организма на сол и урина при подагра и ревматизъм. Лечебният чай засилва отделителните функции на организма при затлъстяване и отоци.

Провеждането на лечебен курс с плодове от хвойна оказва благотворно действие върху стомаха, при подути черва, за отделяне на повече вода от организма, за засилване на имунната система. За целта в продължение на 12 дни се дъвчат плодове от хвойна, като първият ден се дъвчат четири, а всеки следващ ден броят се увеличава с един.

Плод от хвойна

Есенция от хвойна е добър лек срещу ревматизъм, пъпки, екземи, белене на кожата. За целта 500 г плодове се оставят да престоят между 8 дни и 2 седмици в 2 литра оцет или лимонов сок. Всеки ден сместа се разбърква добре, накрая се прецежда. С получената есенция се намазва засегнатия участък от кожата.

Хвойната премахва подпухналостта, полезна е срещу дерматит и зъбобол. Тя е добро средство за борба с целулит, премахва възпаления на белите дробове и бронхите, подобрява функциите на сърцето. Помага при колики и запек.

При стомашна язва се препоръчва отвара от корените на хвойна. 1 с.л. наситнени корени се заливат със 100 мл вряла вода. Сместа се вари около 20 минути в покрит съд. Престоява още толкова, прецежда се и се пие три пъти дневно преди хранене.

Маслото от хвойна се използва за успокояване на нервите, облекчаване на различни тревожни състояния, психическо изтощение и нервно напрежение. Полезно е при уголемена простатна жлеза. Маслото тонизира черния дроб и регулира менструалния цикъл. Съчетава се много добре с масло от кедър, кипарис, здравец, грейпфрут, лимонена трева, градински чай, бергамот и лайм.

Вреди от хвойна

Прекалената употреба на плодове от хвойна вреди на бъбреците. Затова препоръчаното количество не бива да се надвишава. При бременност и бъбречна недостатъчност хвойната е противопоказна. Курсовете на лечение с хвойна не бива да надвишават 6 седмици.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес