Витамин B10

Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
24928k
Витамин B10

Витамин B10 или Парааминобензоена киселина е непопулярен, но много важен витамин. Витамин В10 е наричан често „витамин във витамина”, защото способства образуването на фолиева киселина. Този витамин е един от най-младите членове на семейството на В-комплекс и понякога все още го отнасят към групата на витаминоподобните вещества.

В10 е водно разтворим витамин, който се разрушава под въздействието на висока температура. Парааминобензоена киселина е позната още от 1863 г, но свойствата на този витамин са открити през първата половина на 20 век.

Една от най-важните функции на В10 е, че подпомага работата на други витамини, както образуването на фолиева киселина, така още и усвояването на витамин B5, повишаване на ефективността на витамин С и останалите витамини от група B.

В допълнение към това витамин B10 е мощен антиоксидант, който оказва много важни поддържащи здравата кожа функции, като я предпазва от слънчево изгаряне и намалява появата на бръчки. Витамин В10 влияе на растежа на косата и я предпазва от ранно побеляване.

Благодарение на горепосочените плюсове този водноразтворим витамин е основен компонент в производството на много козметични продукти - кремове за слънчево изгаряне, шампоани и балсами, лосиони. Лосионите с Парааминобензоена киселина за формирането на тен действа защитно срещу вредните UV-лъчи.

Витамин В10 участва активно в усвояването на белтъци, в метаболизма на желязото и формирането на еритроцитите. Има способността да подобрява синтеза на фолиевата киселина и абсорбцията на пантотеиновата киселина.

Източници на витамин В10

Витамин В10 се синтезира в организма ни, но е добре да си го набавяте и чрез храната. Най-добрите естествени източници на В10 са черен дроб, бирена мая, бъбреци, житни растения, ориз, трици, пшеничен зародиш, меласа, картофи, млечните продукти, риба и орехи. Парааминобензоена киселина в организма и продуктите може да бъде унищожена от сулфамидните лекарства, кулинарна обработка на храната, алкохол, естрогени.

Дозиране на витамин В10

Количествата витамин В10 се измерват в милиграми (мг). Конкретна и точна нужна дневна доза от В10 няма, но се приема, че е между 2-4 мг. В препаратите с В комплекс и висококачествените мултивитамини се съдържат между 30 и 100 мг. Също така се предлагат като добавка се предлага в В-комплекс капсули в дози от 30 до 1000 мг, обикновени и с постепенно освобождаване. Обикновено приемът на В10 е три пъти дневно по 30 - 100 мг.

Ползи от витамин В10

Витамин В10 действа като коензим при разграждането и оползотворяването на белтъчините. В следствие на това се подобрява работата на храносмилателната система. Важна е и работата на Парааминобензоена киселина при формирането на червени кръвни клетки (еритроцити).

Храни с Витамин B10

Витамин В10 е известен със способността си да запазва за по-дълго естествения цвят на косите. Неговото действие предпазва от ранно появяване на бели коси и посивяване на косата. Допълнително той успява да подобри растежа на вашите коси.

Твърди се, че съчетаването на фолиева киселина и Парааминобензоена киселина може да спомогне за възвръщането на естествения цвят на побеляващата коса. Доказателства при това засега има само при животните, но едва ли ще си докарате вреда, ако тествате съчетанието вместо боя за коса. За целта може да приемате 1000 мг дневно, шест дни в седмицата.

Още едно от полезните свойства на витамин В10 е способността му да облекчава болката при изгаряния. Допълнително поддържа кожата здрава и гладка и забавя появата на бръчки. За хората, които употребяват пеницилин, е препоръчително да се увеличи приемът на парааминобензоена киселина от естествени храни и добавки.

Недостиг на В10

Източници на Витамин B10

Най-честата изява на недостиг на витамин В10 е екзема. При недостиг на парааминобензоена киселина може да се появи преждевременно посивяване на косата и кожни екземи. Сред симптомите при дефицит на това вещество са състояния на умора, депресия, някои храносмилателни смущения. Важно е да се отбележи, че подобни индикации могат да са сигнал и за недостиг на някои други витамини от В-комплекса, най-вече фолиева киселина.

Предозиране с витамин В10

Няма данни за токсични ефекти при предозиране с витамин В10, но не е препоръчително да приемате големи дози от витамина и то продължително време. Сред установените симптоми при прекомерна употреба на Парааминобензоената киселина са гадене и повръщане, диария и други стомашно-чревни проблеми.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес

Рейтинг

3.7
52
41
34
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати