Gotvach.bg»Статии»Хормони»Соматотропин

Соматотропин

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
5641649k
Соматотропин

Хипофизната жлеза е малко овално тяло, която е разположено в черепната основа и е свързана с хипоталамуса. Хипофизата има овална форма и дължина 8-10 мм. При мъжете тежи средно 0.6 г, а при жените по време на бременност се увеличава, след което не възвръща първоначалното си тегло, затова при раждали жени може да тежи повече от 1 г.

Хипофизната жлеза е разделена на две основни части – неврохипофиза и аденохипофиза. Соматотропинът е хормон, който се отделяна от втората част на хипофизата. Соматотропинът представлява хормон на растежа, който е основен участник и регулатор на растежа на тялото и метаболизма. Наименованието му идва от гръцки и означава телесен растеж.

Нормалният ръст, слабите крака и плоският корем са резултат от нормалните нива на соматотропина. Затова е много важно хипофизата да работи правилно, за да може да секретира соматотропина. В помощ на този процес, всеки човек трябва да се храни здравословно и балансирано, а най-късното хранене да е до 19 часа вечерта. Хипофизата обича храни като млечни продукти, грозде, кайсии, грейпфрут, авокадо и праскови.

Действие на соматотропин

Главната роля на соматотропина като растежен хормон е съответно да стимулира растежа на тялото. Той игре и ключова роля в обмяната на липиди, въглехидрати и протеини.

По отношение на белтъчния метаболизъм той участва в усвояването на киселини и същевременно в изграждането на белтъците. По отношение на липидният метаболизъм - спомага усвояването на мазнините и стимулира разграждането на триглицеридите. За въглехидратния обмен той е едно от веществата, което поддържа нормалните нива на глюкозата в кръвта. В същото време потиска инсулина.

Дефицит на соматотропин

Кайсии - храни за Соматотропин

Дефицитът или излишъкът на соматотропин води до болестни състояния и дефекти, които показват колко важна всъщност е ролята на този хормон. Дефицитът на соматотропин се проявява със забавяне на растежа или нанизъм – ръст на джудже. Проявата на този дефицит може да бъде придобит или наследствен и зависи от възрастта, в която се проявява.

Децата с дефицит на растежен хормон не растат нормално и са по-ниски от своите връстници. Страдат от затлъстяване, имат писклив глас и бебешки вид на лицето. Момчетата имат малък пенис и скротум, страдат от закъсняло полово съзряване. Дефицитът на този хормон е рядко състояние и се смята, че са засегнати 60 деца на 1 млн. население.

Възникването на дефицит на соматотропин в зряла възраст се свързва със със сериозни болестни състояния като тумор на хипофизата или мозъчен тумор, както и травми. Този дефицит също е много рядко срещан. Възрастните хора, които страдат от недостиг на растежен хормон, страдат от наднормено тегло, депресия и страхови неврози, слабост и лесна умореяемост, промени в костите, които увеличават риска от фрактури и счупвания.

Друг аспект в проблемите със соматотропина е свръхсекрецията му. Тя се дължи на различни фактори, а резултатът от нея са две болестни състояния – акромегалия и гигантизъм.

Акромегалията е резултат от прекомерната секреция на соматотропин в зряла възраст. Наблюдава се уголемянване на крайниците, носа, устните, езика и ушите, смущения в сърдечната дейност. Възникват редица метаболитни нарушения.

Гигантизмът е резултат от свръхсекрецията на соматотропин в детска или юношеска възраст. Често е резултат от тумор в областта на соматотропните клетки. Характеризира с израстване до гигантски ръст, откъдето идва и наименованието. Често болните деца са с височина 2 метра или дори повече.

Прием на соматотропин

Прием на Соматотропин

Соматотропинът може да се приема под формата на спортна добавка, благодарение на която се увеличава мускулната маса. Той действа на специфични клетки в мускулите, благодарение на което мускулната маса се увеличава. Същевременно соматотропинът подпомага изгарянето на излишните мазнини. Това са две много основателни причини, които правят растежния хормон изключително търсен в бодибилдинга.

Освен гореизброените причини приемът на хормон на растежа се свързва с полезни ефекти на изчезване на бръчки, стимулиране на имунитета, заздравяване на кожата, подобряване на съня и на качеството на сексуалния живот, подобряване на умствените процеси и понижаване на кръвното налягане, предпазване от остеопороза, баланс на липопротеините в кръвта.

Въпреки всички гореизброени ефекти приемът на соматотропин може да предизвика хипертрофия на бъбреците и сърцето, както и други нежелани здравословни проблеми.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес

Рейтинг

5
52
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати