Gotvach.bg»Съвети»За какви ястия се използва целина, къде се използва коренът и къде стъблото?

За какви ястия се използва целина, къде се използва коренът и къде стъблото?

MarianeMariane
Джедай
2559563k
За какви ястия се използва целина, къде се използва коренът и къде стъблото?

Целината е позната у нас също и под наименованието кервиз или керевиз. Тя е двугодишно тревисто растение, което споделя семейство с магданоза и морковите.

Съвременната целина е култивирана от дивата целина още в дълбока древност. В наши дни се отглеждат няколко вида целина, като при едни е добре развит коренът, при други са развити стеблата и листата.

У нас, а и не само, намира широко приложение в кулинарията. За готвене и директна консумация се използват както корените, така и стеблата и листата на растението.

Майсторите в кухнята, ще ви кажат, че коренът на целината може да се употребява като кореноплоден зеленчук и като такъв той може да се настъргва, пържи и пече.

Вкусно доказателство за кулинарните качества на целината е тази Супа от целина, която може да приготвите и сами.

Но спокойно може да консумирате целината и в прясно състояние, както корените, така и зелената част, като я използвате за овкусяване на различни ястия и салати. В случай, че разполагате с повече целина, може да я изсушите и да я използвате като подправка.

Керевизът е изключително богат на полезни за здравето витамини и микроелементи, затова и любителите на здравословното хранене пият често фрешове, към които са добавили целина.

В Българската кухня и в Балканската кухня целината намира широко приложение при приготвянето на зимнина, като тя е неизменна част от рецептата за приготвяне на много вкусни зимни туршии.

Специфичният вкус на целината отлично подчертава вкуса на ястия с месо или яхнии с картофи. А напоследък дори и у нас се пренесе модата от САЩ да се хрупат сурови стебла целина.

Приложение в кулинарията намират дори семената на целината, които са богати на етерични масла и имат наситен пикантен дъх. В стрито състояние те са отлична подправка за различни видове супи.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3
Общо гласували: 1
50
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати