Gotvach.bg»Съвети»Какво да правим след обилно хранене?

Какво да правим след обилно хранене?

М. ГеоргиеваМ. Георгиева
Новак
36146
Какво да правим след обилно хранене?

Понякога, точно когато изглежда, че не може да хапнете нито залък повече, изведнъж пред очите ви се появява сочен десерт или още едно изкусително ястие и неусетно вие сте прекалили с яденето.

Ето няколко съвета какво се случва с вашето тяло, след като преядете, и какво да направите?

Колкото повече сте ограничени в движенията си, толкова по-неудобно и интензивно ще се чувствате, което ще влоши мъките на храносмилателната система.

През това време не трябва да пиете много вода - това ще ви накара да се почувствате още по-тежко. Но бавното пиене на топъл чай с мента ще помогне за отпускане на стомашно-чревния тракт, включително сърдечния сфинктер между стомаха и хранопровода, нормалната работа на който ще доведе до оригване от стомаха на излишния въздух, погълнат от храната.

След като се отървете от излишния въздух, веченяма да се чувствате толкова издути.

И не забравяйте, че всеки път когато се отделя въздух или газ на входа или изхода на стомашно-чревния тракт, в него се освобождава пространство, което помага на храната да се движи по предвидения път.

Ако предпочитате кафе, тогава чаша кафе също ще помогне на храносмилателната система.

15 минути по-късно

По това време много ще ви се иска да полегнете, но недейте - в хоризонтално положение се оказва по-голямо налягане върху стомаха и стомашен сок може да влезе в хранопровода и да причини киселини.

При болки в корема се препоръчва да се приема лекарство без рецепта за повишено производство на газ (като еспумизан), антиацид (като алмагел) за намаляване на производството на стомашен сок, който при преяждане се произвежда в излишък, или ранитидин, който ще успокои стомаха и ще облекчи дразненето на храносмилателната система от ядене и напитки (включително алкохол). Ако чувствате, че просто преяждате, но не чувствате болка, тогава не е необходимо да приемате никакви лекарства.

30 минути по-късно

Въпреки че най-вероятно все още се чувствате тежко, време е да отидете на кратка разходка. Ходенето стимулира храносмилателния тракт. Когато седите и не се движите, работата на храносмилателния ви тракт също не е много активна.

1-2 часа по-късно

Все още не е време за сън, но не можете да излагате тялото на сериозни физически натоварвания. Препоръчват се леки стречинг или йога упражнения, които да спомогнат за освобождаването на излишните газове от тялото.

Но в същото време е важно да избягвате позиции, в които главата е под корема или натискът се прилага върху стомаха, защото може да предизвика киселинен рефлукс.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
Общо гласували: 1
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати