Gotvach.bg»Форум»Продукти и Подправки»Какво знаете за балсамовия оцет?

Какво знаете за балсамовия оцет?

  • 11.08.16 11:17#1Сия РибагинаСия РибагинаМастър ШефРегистрация: 02.08.13Град: СофияОтговори: 428Какво знаете за балсамовия оцет?Какво знаете за балсамовия оцет,ползвате ли такъв и в какви ястия го употребявате?
    ОтговорОтговор с цитат
  • 27.08.16 06:13#2Гергана ГеоргиеваГергана  ГеоргиеваГуруРегистрация: 19.01.16Град: РадомирОтговори: 527от: Какво знаете за балсамовия оцет?Балсамовият оцет е страхотен продукт. Прави се от специален сорт стафиди. Много е полезен, тъй като е богат на антиоксиданти. Позволявам си понякога да го ползвам, но е малко скъпичък.ОтговорОтговор с цитат
  • 27.08.16 07:14#3ВИЛИ-Виолета МатеваВИЛИ-Виолета МатеваАвторРегистрация: 27.06.12Град: КаменоОтговори: 665от: Какво знаете за балсамовия оцет?Когато имам балсамов оцет , овкусявам салати с него Чувала съм че го ползват при диета за отслабване и загуба на тегло За нас е малко скъп ,затова повечето хора го пренебрегват,а ползата от него е голяма Децата също го харесват, най вече в салати и така ядат повече зеленчуци ОтговорОтговор с цитат
  • 27.08.16 07:27#4ВИЛИ-Виолета МатеваВИЛИ-Виолета МатеваАвторРегистрация: 27.06.12Град: КаменоОтговори: 665от: Какво знаете за балсамовия оцет?Гери мисля че грешиш ,балсамовия оцет не се прави от стафиди или аз поне не съм чувала ,прави се от специален сорт грозде ,сока се карамелизира и отлежава в дъбови бъчви за 12 години Затова струва скъпо ,едно шише върви и по 100 лв ,другите са ментета Предлагат винен оцет с разни сгъстители и карамел за аромат но не е оригинала В Италия с него сервират дори крем карамел и сладолед ОтговорОтговор с цитат
  • 27.08.16 11:03#5marcheva14marcheva14Мастър ШефРегистрация: 21.11.12Град: СофияОтговори: 215от: Какво знаете за балсамовия оцет?Винаги ползвам балсамов оцет, друг не ползвам. Харесвам го. Зная и малко от историята му и ще си разреша да ви я разкажа.
    Произвежда се в Северна Италия - Модена, област Реджио Емилия. Прави се от специални бели сортове грозде, като концентратът им от сока т.е. ширата първо се карамелизира - потъмнява , а след това се оставя 12 години да ферментира в дървени бъчви от кестен, акация, череша, дъб, черница или ясен. За качествен се смята този, който е преседял около 20 години и чакането буквално си струва - не само за кадифения вкус, а и цената тук вече е определяща, около 100 лв бутилка.
    Разбира се, че има и много имитации, но консорциумът на италианските производители от 1979 г се бори за сертификат, който да реши проблема. От 2000 г гаранция за качество и произход е етикета със синьо-жълти кръгли лога на италианския одит.
    Автентичният балсамов оцет е ароматен, с по-скоро сладък вкус и лек дъх на дърво. Слага се на пресни зеленчуци, задушени или печени меса, риби . Италианците често го ползват и в сладкарството, като слагат няколко капки върху ягоди, сладолед, крем-карамел.
    По принцип трябва да се следва определен ред при употребата му. При готвени ястия се слага непосредствено няколко капки преди сервиране, а като дресинг върху сурови зеленчуци първо се овкусява със сол, след това балсамикото и накрая със зехтин.
    Може да се купи от гурме маагазините в София и е на прилична цена, но е в малка бутилка. Специално при ходенето ми в Италия си купих оригинална малка бутилка на стойност около 60 евра. Скъпо удоволствие, но си заслужава.
    ОтговорОтговор с цитат
  • 30.08.16 07:47#6Илияна ДимоваИлияна ДимоваГуруРегистрация: 12.01.16Град: РадневоОтговори: 666от: Какво знаете за балсамовия оцет?много харесвам за салатиОтговорОтговор с цитат
  • 06.10.16 09:58#7Ваня ГеоргиеваВаня ГеоргиеваГуруРегистрация: 30.01.11Град: ЕлховоОтговори: 1008от: Какво знаете за балсамовия оцет?Коя марка ще ми предложите, тук има няколко. По слабо кисел ли е спрямо другия оцет?ОтговорОтговор с цитат
  • 06.10.16 11:03#8marcheva14marcheva14Мастър ШефРегистрация: 21.11.12Град: СофияОтговори: 215от: Какво знаете за балсамовия оцет?Ваня, аз от години ползвам само една марка и не сменям, защото е умерено кисел, сладникав е и като че ли има вкус и на малко карамел. Carapelli. Balsamico Di Modena. С богат и плътен вкус и е подходящ за сосове, заливки и директна употреба. Пише още : оцет от шира. Много го харесвам.ОтговорОтговор с цитат
  • 06.10.16 11:05#9Ваня ГеоргиеваВаня ГеоргиеваГуруРегистрация: 30.01.11Град: ЕлховоОтговори: 1008от: Какво знаете за балсамовия оцет?Много ти благодаря Мария, ще намеря точно този защото ми харесва да е с вкус на карамел.ОтговорОтговор с цитат
  • 06.10.16 11:17#10Сия РибагинаСия РибагинаМастър ШефРегистрация: 02.08.13Град: СофияОтговори: 428от: Какво знаете за балсамовия оцет?Аз от години ползвам балсамовия крем на Елиа, а от скоро и белия балсамов оцет и много съм доволнаОтговорОтговор с цитат
  • 06.10.16 01:42#11Добринка ПетковаДобринка ПетковаМастър ШефРегистрация: 17.12.15Град: МездраОтговори: 192от: Какво знаете за балсамовия оцет?Аз съм ползвала на Сан Лазаро-бял и тъмен,харесват ми .Използвам за сосове и салати.ОтговорОтговор с цитат
  • 06.10.16 05:58#12ВИЛИ-Виолета МатеваВИЛИ-Виолета МатеваАвторРегистрация: 27.06.12Град: КаменоОтговори: 665от: Какво знаете за балсамовия оцет?и аз като Добринка ползвам Сан лазаро- това е балсамова подправка за салати и готвене - харесва ми ОтговорОтговор с цитат
  • 06.10.16 11:10#13Веселина КонстантиноваВеселина КонстантиноваАвторРегистрация: 01.12.15Град: КарловоОтговори: 503от: Какво знаете за балсамовия оцет?Използвам го най-вече за овкусяване на салати .ОтговорОтговор с цитат
  • 07.10.16 05:24#14Христилияна ДимитроваХристилияна ДимитроваМастър ШефРегистрация: 04.06.16Град: ПлевенОтговори: 238от: Какво знаете за балсамовия оцет?Използвам го за салати.ОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest