Gotvach.bg»Форум»Търся Рецепта»Въпрос относно подквасване на кисело мляко

Въпрос относно подквасване на кисело мляко

  • 07.01.12 05:15#1bezimebezimeНовакРегистрация: 07.01.12Град: СофияОтговори: -Въпрос относно подквасване на кисело млякоЗдравейте! Въпросът ми е следния : от известно време се опитвам да си правя кисело мляко като за целта използвам домашно прясно мляко и домашна закваска.Проблемът е че винаги става много водно - все едно е смесица от прясно и кисело

    Някой може ли да ми каже защо става така

    Права го по следния начин : Изчаквам да стане до към 40 градуса, в една чаена чаша сипвам 1/4 прясно мляко и 2 супени лъжици кисело, бъркам и прибавям към 800 грама прясно - разбърквам и увивам.Чакал съм го различно време - 3 , 4 , 5 часа - все става супер водно.
    ОтговорОтговор с цитат
  • 12.01.12 10:41#2petrovapetrovaНовакРегистрация: Град: -Отговори: 1от: Въпрос относно подквасване на кисело млякомлякото трябва да се свари поне минимум 30 мин.остава се да истине малко след това още горещо се налива в бурканите поставяте млякото на място кьдето ще се заквасва .млякото го заквасвам по следния начин,1 супена льжица на 1 буркан .разбивам добре кис.мл,без прясно.топлото мляко го пробвам с рька трябва да не пари на прьста ви като го потопите в буркана,когато е готово и пръста ви трае на топлината слагате 1 лъжица подкваса разбърквате добре завивате млякото и според т/турата в стаята го квасите минимум 4 и макс 6 часа.много зависи от подквасата и повече варене на млякото.ОтговорОтговор с цитат
  • 13.01.12 03:09#3Fat BertaFat BertaДжедайРегистрация: 31.10.13Град: СофияОтговори: 8от: Въпрос относно подквасване на кисело мляконай-важното е да имаш добра подкваса или с др. думи киселото мляко, с което ще заквасваш да е истинско...не някои купено. И др. най-важно е да превариш хубаво млякото, да го разлееш из бурканите и да изчакаш да изстине до температура, която да не ти пари на пръста. Както каза колежката по-горе, на 1 буркан 1 лъжица истинско кисело мляко. Успех! :wink: ОтговорОтговор с цитат
  • 26.01.12 08:16#4Катя ЛулчеваКатя ЛулчеваНовакРегистрация: 31.10.10Град: ГабровоОтговори: 2от: Въпрос относно подквасване на кисело млякоКогато съм квасила мляко, винаги съм предвиждала двойно количество закваска(т.е.- препоръчват ти 1 лъжица- аз ти препоръчвам- 2).Освен това, когато сваря млякото, го оставям да изстине малко повече(това да ти търпи пръста в него, не го ползвам, защото ми киселее после).Значи, става дума, млякото да е хладко- прибавя се подквасата и се изолира по традиционния начин тази температура от околната- с одеяла, завивки, вълнени тъкани, и въобще , каквото имате.От тук насетне, се удължава и времето за подквасване( защото температурата на млякото е ниска).Ако са били нужни преди 6 часа- удължете ги на 10-12.Всъщност, след това време, самата консистенция ще ви подскаже, кога да го приберете на хладно.Не налагам мнение, само споделям опит, от който съм доволна!Успех!ОтговорОтговор с цитат
  • 04.04.12 06:47#5мима димитровамима димитроваНовакРегистрация: 07.05.11Град: -Отговори: 7от: Въпрос относно подквасване на кисело млякоЗдравейте! Не знам какво имате предвид с "домашна закваска". Доброто кисело мляко се прави със специална закваска, изготвена в лаборатория. Това са чисти щамове, които няма как да се получат в домашни условия. Фирмите с добри млека на пазара ползват такава закваска, съответно аз ползвам тези млека за закваска./Не споменавам марки, не е коректно, а мисля, че не е и разрешено./ Млякото ми става перфектно - начинът на приготвяне е като Вашият. Не трябва обаче да си отделяте закваска от приготвеното от Вас кисело мляко, или ако го направите - най-много веднъж. Условията у дома не са лабораторни, съдовете не са стерилни и ние не сме специалисти. В млякото у дома попадат и други бактерии, които променят неговата микрофлора, съответно консистенцията, вкуса и др. Веднага завивам съда с топли, вълнени материи, които поддържат температурата, съотв. ферментацията. Проверявам след около 3 часа - киселинността да е близка до познатата ни, слагам веднага в хладилник, за да спре ферментацията. Надявам се, да съм била полезна. :y: ОтговорОтговор с цитат
  • 10.07.12 12:05#6ВладимирВладимирНовакРегистрация: 10.07.12Град: ТроянОтговори: 2от: Въпрос относно подквасване на кисело млякоКакто повечето дейности, свързани с домашната обработка на храната, квасенето било работа за жените. То включва четири основни етапа: прецеждане, изваряване, подквасване и инкубиране. Суровото мляко първо се прецежда през рехав плат. След това се сварява на тих огън, в калайдисано менче. При това загиват почти всички микроорганизми и се изпарява част от водата. После врялото мляко се пресипва в съда за подквасване (най-често пръстен) и се оставя на стайна температура, докато се охлади до 46–48 °С. Тогава се гребва една паница от така приготвеното мляко и в нея старателно се размива малко кисело мляко с високо качество. То служи за закваска и е необходимо да е в количество 0,5–1% от млякото, което ще се подквасва. Подкваската бавно се изсипва в цялото количество мляко при непрекъснато разбъркване. След това съдът се захлупва и се увива във вълна за 2,5–4 часа, в зависимост от околната температура. ОтговорОтговор с цитат
  • 10.07.12 12:30#7ВладимирВладимирНовакРегистрация: 10.07.12Град: ТроянОтговори: 2от: Въпрос относно подквасване на кисело млякоСкоро завърших (зооинженер) и знанията ми са още пресниДори имах предмет технология на млякото и млечните продукти. Чета вашите коментари и се чудя как изобщо сте си подквасвали млякото Прилагам темата за подквасване на мляко (това е абсолютният минимум за тройка) http://dox.bg/files/dw?a=3af0db7ac8 1% е количеството на културата (подкваската) спрямо млякото което ще подквасвате. Относно степента на прясност на млякото- 20 градуса, това са градуси по Тьорнер, не по Целций.ОтговорОтговор с цитат
  • 16.09.12 01:02#8valeri vasilevvaleri vasilevНовакРегистрация: 05.09.12Град: Долни ДъбникОтговори: 2от: Въпрос относно подквасване на кисело млякоЗдравей BEZIME,за начина на квасене на кисело мляко може да питаш всяка баба в махалата,но има някои основни неща,които трябва да знаете за да постигнете успех в квасенето.ПЪРВО:Качеството на млякото да е гарантирано,а именно,да е домашно,без добавена вода в него,защото и това го има,от магазинното мляко нищо не става.ВТОРО:Когато си набавите такова мляко /от истинска крава/ го прецедете добре през четворна марля и го сложете да ври,като го оставите да ври 15-20 минути на бавен огън/така извира част от водата и сухото вещество се повишава/.ТРЕТО:Млякото се охлажда до 35-38 градуса/или до търпимо топло/.ЧЕТВЪРТО:Подсигурете си хубава подкваса.От млеката на пазара има и хубави млека,ориентирайте се по етикета-да е с висока масленост и без консерванти.Квасенето трае около 4 часа на стайна температура завито добре в найлон и одеяло.Като се стегне се прибира в хладилника за да се стегне и се прекрати ферментацията за минимум 12 часа.Ако спазите тази техника ще получите добър резултат.ЖЕЛАЯ ВИ УСПЕХ!!!ОтговорОтговор с цитат
  • 20.07.13 03:29#9Потребител#51307Потребител#51307НовакРегистрация: 21.05.12Град: -Отговори: 20от: Въпрос относно подквасване на кисело млякоbezime :Здравейте! Въпросът ми е следния : от известно време се опитвам да си правя кисело мляко като за целта използвам домашно прясно мляко и домашна закваска.Проблемът е че винаги става много водно - все едно е смесица от прясно и кисело

    Някой може ли да ми каже защо става така

    Права го по следния начин : Изчаквам да стане до към 40 градуса, в една чаена чаша сипвам 1/4 прясно мляко и 2 супени лъжици кисело, бъркам и прибавям към 800 грама прясно - разбърквам и увивам.Чакал съм го различно време - 3 , 4 , 5 часа - все става супер водно.


    И какво, като е домашно? мислиш, че не му сипват вода ли?

    Снощи подквасих "верея" 3% със закваска от кисело мляко "елена" - всичко от супера. затоплено пресно мляко литър и половина, даже не съм го и преварявала, нали е пастьоризирано. половин чаена чаша кисело мляко с една лъжичка сол (против уруки - бабина рецепта), допълних чашата с песно и след това с бъркане я добавих в пресното мляко. После го завих отворих го тая сутрин.
    станало е повече от чудесно: макар и не много гъсто, но е гладко като крем, няма грам отделена вода, и е адски вкусно, истинско кисело мляко.
    ОтговорОтговор с цитат
  • 07.10.13 12:42#10vasil arnaudovvasil arnaudovНовакРегистрация: 07.10.13Град: СофияОтговори: 4от: Въпрос относно подквасване на кисело млякоedinstvenoto kiselo mlqko ,s koeto moje da ze zakvasi mlqko ot magazina e na BOJENCI,az moeto go ostavqm zavito za cqla no6t
    ОтговорОтговор с цитат
  • 07.10.13 02:46#11Потребител#51307Потребител#51307НовакРегистрация: 21.05.12Град: -Отговори: 20от: Въпрос относно подквасване на кисело млякоНе си ли видял уредът за подквасване колко часа работи? - 3-4 часа са много малко. 10-12 часа, и то трябва добре да го завиеш и увиеш с дебело одеяло или нещо подобно, за да запази по-дълго температурата си на подквасване. И - не знам какво домашно, с пастьоризирано от магазина 3.5% подквасвам, но закваска си вземи от кисело мляко "Елена". Само затоплям пресното до около 50-60 градуса, сипвам в него чашката с киселото разбито с малко сол мляко, разбърквам добре с тел за разбиване на яйца, сипвам в съда за подквасване, завивам и увивам и оставям 10-тина часа.
    Това е.
    пп
    що си мислите, че в домашното не слагат вода?
    ОтговорОтговор с цитат
  • 14.03.14 01:50#12Потребител#51307Потребител#51307НовакРегистрация: 21.05.12Град: -Отговори: 20от: Въпрос относно подквасване на кисело млякоbezime :Здравейте! Въпросът ми е следния : от известно време се опитвам да си правя кисело мляко като за целта използвам домашно прясно мляко и домашна закваска.Проблемът е че винаги става много водно - все едно е смесица от прясно и кисело

    Някой може ли да ми каже защо става така

    Права го по следния начин : Изчаквам да стане до към 40 градуса, в една чаена чаша сипвам 1/4 прясно мляко и 2 супени лъжици кисело, бъркам и прибавям към 800 грама прясно - разбърквам и увивам.Чакал съм го различно време - 3 , 4 , 5 часа - все става супер водно.


    ******************

    с домашно?
    правила съм само с "купешко" - на Верея става рядко, има едно хасковско БМК - става много вкусно.
    закваска си взимам от кисело "Елена" - за млеката на Елби знам, че са с лактус бациликус булгарикус, и се получава.
    а иначе от майка ми съм чувала, че ако млякото е разредено, и домашно да е, пак ще стане рядко.
    но го държа под завивките 7-8 часа и после - в хладилника.
    ОтговорОтговор с цитат
  • 20.02.16 12:11#13Adriyana - AdiAdriyana - AdiЧиракРегистрация: 02.02.16Град: Стара ЗагораОтговори: 234от: Въпрос относно подквасване на кисело млякоПо принцип за да изври водата може да поври повечко млякото - но основния проблем за да е водно е температурата при която слагате закваската - ако е много топло млякото задължително ще отцъкли вода- бистра отгоре - а ако цялото е течно просто не е ви е хубава закваскатаОтговорОтговор с цитат
  • 20.02.16 12:39#14Албена АсеноваАлбена АсеноваГуруРегистрация: 08.05.13Град: ВарнаОтговори: 482от: Въпрос относно подквасване на кисело млякоКиселото мляко от краве мляко винаги е по-рядко.Ако искаш по-гъстичко,пробвай овче.ОтговорОтговор с цитат
  • 20.02.16 04:02#15Рая АндоноваРая АндоноваМастър ШефРегистрация: 04.12.15Град: ВарнаОтговори: 84от: Въпрос относно подквасване на кисело млякоМлякото се вари не силен огън докато заври, после се намаля на слаб. Минимум 10 минути трябва да се наглежда и всеки път когато започне да се образува ципа, да се разбърква, за да се махне ципата и да може да се извари водата. Когато започне по-бавно да се образува ципа, значи вече водата почти се е изварила и може да се маха от котлона.
    Веднъж успях да изваря всичката вода и след това нямаше и грам суроватка.
    После трябва да изстине и е готово за подквасване, когато е доста топло, но да се търпи, когато се пипне с пръст вътре.
    Половин чаена чаша кисело мляко се разбърква заедно с 1-2 супени лъжици от млякото (ако е повече от два литра - повече кисело мляко и не само 1-2 с.л. от прясното) и след това се изсипва при прясното мляко. Разбърква се и после се слага някъде завито. Важно е да не е на слънце, защото то няма да му помогне да е на топло, а ще стане прекалено кисело млякото. Завивам го с две по-дебели блузи и стои 3-4, до 5 часа.
    За кисело мляко за закваската гледам да пише на кофичката, че е с жива закваска (2% - 3,6%) иначе не се хваща.
    ОтговорОтговор с цитат
  • 31.03.16 11:45#16Ваня БлагоеваВаня БлагоеваГотвачРегистрация: 10.01.16Град: ЛомОтговори: 574от: Въпрос относно подквасване на кисело млякоПрекалено много ти е топло прясното мляко, когато го квасиш и за това става така!ОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest