Започнаха Великденските пости, които са най-дългите пости в годината. Те приключват на 4 май, а следващия ден се пада Великден.
Според медицината, дните на поста наистина са време на физическо разтоварване, защото през това време организмът се пречиства от натрупаните токсини. Това е здравословно за хората, също както стремежът към по-спокоен живот и постигане на хармония в отношенията.
Прилагайте умерена диета, която няма да ощети организмът ви от необходимите му вещества. Задоволете хранителните си потребности като не прилагате строг пост и ограничете месото и месните продукти. Това в същото време до голяма степен се приближава до предпазното хранене при наднормено тегло и сърдечно-съдови проблеми.
Консумацията на алкохол през Великите пости е разрешена само в събота и неделя. Допуска се пиенето на вино и бира. Малките количества вино съдържат полезни за хората антиоксиданти, а бирата е богата на витамини от В групата.
През поста са разрешени още:
Тестени изделия без яйца и хляб (само постни питки), качамак без сирене.
Зехтин, маслини, олио и маргарини на растителна основа, последните от които обаче не са полезна храна за здравето ви.
Варива и соеви продукти. Към варивата са: боб, грах, леща, ориз.
Свежи и сушени, консервирани зеленчуци и плодове.
Мед, захар, сладка и различни мармалади.
Постни соленки и сладки.
Кафе, чай, боза и безалкохолни напитки.
Халва и фъстъчено масло, фъстъчен и сусамов тахан.
Можете да си набавите необходимите белтъчини от бобовите растения, ядки и семена. Витамините, които се намират в месото си осигурете чрез внимателна употреба на витамин В12. Желязото чрез витамин С, както и от грах, карфиол, чушки, зеле, коприва, цвекло, лук и киселец, цитрусови плодове и ябълки.
Заместители на калций, който организмът не получава заради липсата на млякото и неговите продукти са пълнозърнест хляб, коприва, бобови храни, ядки, спанак и сушени плодове.
Коментари