Тъй като хладилникът служи за съхранение на продуктите, с които се храним, трябва да се спазват добра хигиена процедури, за да се избегне попадане на вредни бактерии и плесени в храната ни.
Почистването на външните части става толкова често, колкото е необходимо. Достатъчно е измиване със сапунена вода или подходящ препарат.
При почистването на задната част на хладилника трябва предварително да се изключи хладилникът. Там се натрупва много прах и трябва да се отстранява поне няколко пъти годишно.
Почистването става с обикновенна прахосмукачка с подходящ накрайник за тесни места. Това ще подобри условията за топлообмена и ще понижи разхода на електроенергия.
За хладилници, при които компресорът е външен, а не зад вътрешната стена, тази процедура е особено важна, тъй като натрупването на прах затормозява работата на компресора и дори може да доведе до възникване на проблеми.
Преди почистването на вътрешната част на хладилника, той трябва да се изключи от захранването и всички продукти да се извадят от него.
Ако хладилника не е с NoFrost система, трябва предварително да се размрази и фризерната му част. Препоръчва се почистването на хладилната част да бъди минимум 3 пъти месечно.
Почистването на хладилника може да стане с вода, в която е добавена сода за хляб - 1 супена лъжица на 1 литър вода. Содата, освен че ще направи повърхностите идеално чисти, ще премахне и бактериите. Гумените уплътнения и изпарителят се почистват само с топла вода.
Трябва да се внимава при почистването на хладилника да не попадне вода в терморегулатора или в системата на лампата. Измитият хладилник се избърсва отвътре и отвън със суха мека кърпа.
За премахване на неприятни миризми в хладилника, след почистването се слага парче прясно нарязан лимон, чаша със сода или оцет или просто парче обикновен хляб.
Ако миризмата е твърде силна, вътрешната част на хладилника се избърсва с кърпа, натопена във вода и малко оцет.
Разбира се може да се използват и специално създадени за целта ароматизатори и въгленови филтри.
Виж още:
Коментари