Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Съвети при готвенето на карфиол

Съвети при готвенето на карфиол

Elena TodorovaElena Todorova
Готвач
златист карфиол
Снимка: Yordanka Kovacheva

Карфиолът е популярен зеленчук, който се използва във всякакви ястия - от салати и гювечи до запеканки и супи. Карфиолът е изключително полезен и богат на витамини, минерали и антиоксиданти, които подпомагат здравето. За да постигнете желаните резултати при готвенето и да запазите неговия вкус и хранителна стойност, е важно да знаете няколко съвета.

Подготовка на карфиола

Преди да започнете готвенето, внимателно измийте карфиола под течаща вода. Можете да го потопите в слаб разтвор на оцет или сода за хляб за по-добро почистване.

Отстранете листата и стъблото: След като измиете карфиола, премахнете дебелите листа и нарежете стъблото, ако е необходимо, за да получите по-малки парчета.

За равномерно готвене, нарежете големите глави на по-малки розички. Това ще ускори процеса на готвене и ще осигури еднаква текстура.

Избор на метод за готвене

Варене: Това е най-обикновеният начин. В тенджера с подсолена вода варете карфиола около 5-7 минути, докато стане мек. Не допускайте преваряване, за да избегнете разпадане и загуба на цвят.

На пара: Този метод запазва повечето полезни вещества и цвета. Поставете розичките в уред или купа за готвене на пара и ги гответе около 10 минути.

Печене: Печенето във фурната (при 200°C за около 20-25 минути, с подправки и масло) придава по-дълбок аромат и хрупкава текстура.

Пържене: За по-крънкава коричка, можете леко да ги запържите в малко олио или масло до златист цвят.

В комбинация с различни подправки

Карфиолът отлично понася различни подправки. Използвайте чесън, розмарин, мащерка, куркума, кимион или червен пипер за подсилване на вкуса.За допълнителен вкус може да добавите сол, черен пипер, лимонов сок или балсамов оцет след готвене.

Време за готвене

Не прекалявайте с времето за готвене, за да запазите текстурата и цвета. Прекалено дългото варене може да го направи мек, разкашкан и без вкус, а цветът - блед и раздразнителен.

След като е готов, бързо прехвърлете карфиола в ледена вода, за да запазите яркия му цвят.

Какво да сготвим с карфиол

Карфиол на пара с чесново масло: След като е сварен или на пара, поръсете с чесново масло и магданоз.

Запеканка с карфиол: Комбинирайте с сирене, яйца и подправки, печете до златисто.

Пюре от карфиол: Залейте сварените розички в блендер с масло и мляко за гладко и вкусно пюре.

Карфиол на фурна: Нарежете на парчета, подправете с маслото и подправки, печете до хрупкавост.

Други съвети

Използвайте винаги пресен карфиол - той има ярък цвят и плътна структура.

Не пресушавайте карфиола при готвене - оставете го да остане влажен и сочен.

Запазете водата при варене, тъй като тя съдържа полезните соли и витамини и можете да я използвате като зеленчуков бульон или сос.

Разгледайте и нашите съвети за паниране на карфиол и разберете за какво е полезен сокът от карфиол.

Ако пък имате карфиол под ръка, опитайте непременно и рецептите ни за кюфтета от карфиол или този чудно вкусен паниран карфиол.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest