Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Дължим големия си мозък на ядене на буболечки

Дължим големия си мозък на ядене на буболечки

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
971162k
Насекоми

Съвременните хора дължат големия си мозък на това, че нашите предци са консумирали насекоми. Освен това използването на насекомите за храна е довело до развитието на когнитивни функции при човека и при приматите, сочи ново изследване на американски учени, цитирано от списанието Journal of Human Evolution.

До това интересно заключение специалистите са достигнали след експедиция в Коста Рика, където са изучавали живота на капуцини. Капуцините (Cebus) са род маймуни, които обитават екваториалните гори на Централна и Южна Америка.

Името на рода е дадено благодарение на приликата на оцветяването на козината им с облеклото на представителите на монашеския орден на капуцините. Те се хранят със семена, плодове и малки жаби. Според специалистите този вид маймуни потвърждава еволюционната теория именно заради буболечките, които похапват.

Когато капуцините ловят насекоми, те усъвършенстват сензорните си навици, развиват когнитивните механизми, което влияе позитивно на развитието и размера на мозъка.

Изследователите предполагат, че предците на съвременния човек са били заети със същите дейности. Според тях улавянето на насекомо понякога е нелека задача, така че усилията, които животните полагат несъмнено подобряват мисловния им процес.

Буболечки

И ако праисторическите ни родственици са консумирали насекоми поради липсва на разнообразни хранителни продукти, то днес яденето на насекоми се е превърнало в мода. Изследванията сочат, че насекомите са отличен източник на протеини.

Учените дори смятат, че яденето на определени буболечки е по-полезно от местото, тъй като те не съдържат вреден холестерол, а са богати на мед, желязо, магнезий, манган, фосфор, селен, цинк.

Те също така са източник и на фибри. В някои страни по света от незапомнени времена се приготвят традиционни пържени и печени щурци, скакалци, мравки и какви ли не други насекоми.

Преди години организацията на ООН за прехрана и земеделие дори предложи използването на някои буболечки като храна за хората. Експертите изтъкнаха, че насекомите много ефикасно превръщат в месо храната, която погълнат, и че насекомовото месо е подходящо за ядене.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest