Според направени неотдавна проучвания сред страните членки на ЕС, на човек се пада по около 14 кг годишно консумирана риба. За сравнение средно статистическият българин консумира малко над 4 кг риба годишно. А освен реки дори си имаме и море.
Вероятно именно в тази връзка сме и на второ място по честота на сърдечно-съдови заболявания в ЕС, тъй като съдържащите се в рибата Омега-3 мастни киселини заздравяват сърцето и се грижат за здравето ни.
И в хода на тези мисли определено е интересно да се разбере, след като не сме големи фенове на рибите и на морските дарове, каква точно морска храна предпочитаме. И именно тук идва изненадата.
Мнозина считат, че цацата е сред любимите риби на българите, съпроводена с халба изстудена бира. И никой не е забравил култовите реплики от българския филм Кит от 1970 г.:
- Риба, ама цаца...
- Цаца, ама риба.
Всъщност се оказва, че макар и да не сме богати, държим на качеството. Според статистиката през първото десетилетие на този век българите, почиващи на родното море, наблягат на калмарите. Не че не похапват и попчета, сафрид и цаца, но по-екзотичните риби и морски дарове са по-харесвани.
Според същата статистика на второ място по консумация на морски продукти се оказват октоподите. Тук е мястото, на което трябва да се уточни, че проучването е правено сред плажуващи българи, когато така или иначе повечето хора консумират риба и морски дарове.
Освен това става въпрос за запитване сред клиенти. Т. е. - не може да става въпрос за някаква официална статистика, защото не е изчислено реално каква риба се консумира най-често от българите. А и на всички е ясно, че калмари и октоподи не се продават във всяко българско капанче.
Според споделеното мнение на сънародниците ни на трето място по предпочитания вече попадат по-познатите ни риби като скумрия, попчета, сафрид, карагьоз, паламуд, барбуня. Мнозина обичат и заргана. Само около 20 на 100 отдават предпочитанията си към мидите, което се дължи на факта, че в много от случаите те просто не са почистени добре.
Коментари