Украинската кухня е създадена в продължение на много векове, така че до известна степен отразява не само на историческото развитие на украинския народ, но също така и социалните условия, природни и климатични особености, навиците и вкусовете му.
Украинската кухня е богата на вкусове и хранителна стойност. Едно от най-популярните ястия е боршът - зеленчукова супа, направена от захарно цвекло, зеле, картофи, домати, моркови, лук, чесън, копър, понякога зелен пипер, поднесена със заквасена сметана. Друга обичана от украинците супа е разсолник, която съдържа кисели краставички.
Украинците са измислили борша и той е станал символ на националната им кухня отпреди 300 години. Смята се, че е едно от най-старинните блюда. Как точно се е стигнало до вкусната и много специфична рецепта, днес може само да се гадае.
Варениките са подобни на пелмените тестени продукти, които са често срещани в руската и украинската кухня. Консумират се и със сладък сос, и със солени заливки, подходящи са и за лека закуска, и за основно ястие.
Могат да бъдат украсени със свежа зеленина. Радват се на голяма почит в Украйна, където има дори издигнат паметник в тяхна чест. Едно от изкушенията на украинската кулинария е вареники с черешово сладко.
Пирожките пък се правят от тесто с мая като за козунак, но се нарязват на по-големи кръгчета от тези за вареники. В тях пълнежът е различен -от месо, запържено зеле с лук, ягоди, ябълки.
Друг украински специалитет са зелевите сарми с пилешко месо. По-конкретно пилешки бутчета, облечени в зелеви листа, изпечени на фурна и поднесени със скромна зеленчукова гарнитура.
Като цяло, месото се включва в различните кулинарни традиции на Украйна. По коледните празници жителите на тази страна обичат да приготвят пълнена патица или гъска с ябълки.
В края на февруари се празнува Масленица. Празникът напомня нашия Сирни Заговезни. В "маслената седмица" се правят малки, кръгли тънки палачинки. Често се поднасят с червен хайвер, с месо и мед.
Великден, разбира се, е свързан с шаренето на яйца. Преди време са ги изписвали с восък както и у нас. Старите украинки още използват лук при оцветяването, младите по-често само ги боядисват.
Козунакът в украински вариант не е с плитка, а като гъба и се нарича пасха. Носи се заедно с шарените яйца в църквата в полунощ. В кошницата за тържествената служба са слага още салам и вино.
Някои страхотни рецепти за ястия от Украйна са още: Свински котлети по украински, Украински меденки с мак, Украинска макова торта, Украински пухкави бухтички, Украински пърженки, Украински галушки с чесън, Украински млечни кифлички, Ребърца със зеле по украински, Украински крендели.
Вижте още от нашите вкусни предложения за:
- блини;
- пирог;
- постен борш.
Коментари