Gotvach.bg»Форум»Българска Кухня»Коя е любимата ви бабина рецепта?

Коя е любимата ви бабина рецепта?

  • 08.01.16 01:59#1Ирина Андреева JolieИрина Андреева JolieГотвачРегистрация: 08.01.16Град: ТетевенОтговори: 339Коя е любимата ви бабина рецепта?Няма човек, който да не помни гозбите на своята баба. Разкажете коя вкусотия ви е любима и споделете рецепта, ако може. Нека заедно научим старите рецепти, който са толкова вкусни, че поколения наред се хранят с тях.

    Моята най-любима бабина рецепта е за Яхния с ребра, шарен боб и картофи
    ОтговорОтговор с цитат
  • 10.01.16 01:01#2Мария БеженарМария БеженарНовакРегистрация: 07.01.16Град: БургасОтговори: 20от: Коя е любимата ви бабина рецепта?Вкусен тутманик по традиционна бабина рецепта
    Ето какви продукти ще ви бъдат необходими за нейното приготвяне:
    3 яйца (предварително отделете 1 жълтък за намазване)
    1 чаена ч. прясно мляко
    1 чаена л. сода
    1 пакетче суха мая
    1 суп. л. захар
    1 чаена л. сол
    500-700 грама брашно
    100 грама масло
    350-400 грама сирене
    Разтворете маята във вода и добавете захарта към нея. Изчакайте известно време, докато се надуе. Дотогава може да се заемете с приготвянето на тестото. Замесете го с посочените продукти с изключение на сиренето и маслото. Оставете го да втаса в продължение на 30-40 минути. След като втаса, разделете го на три топки и от всяка една направете по 3 кори във формата на правоъгълник. Вземете подходяща тава, намажете я с олио и поставете върху нея първата кора. Намажете я с масло, поръсете със сирене и я завийте във формата на руло. Така процедирате с всички кори. След което разрежете рулото на малки парчета и ги наредете в тавата. Оставете достатъчно разстояние между тях, защото ще увеличат обема си. Намажете с разбитите жълтъци и сложете да се пекат в предварително загрятата фурна. Поне 20-30 минути на 200 градуса. След като го извадите от фурната, поръсете с няколко капки вода и го завийте с кърпа. Оставете го така за 10-15 минути.
    ОтговорОтговор с цитат
  • 12.01.16 05:46#3Драга МишеваДрага МишеваЧиракРегистрация: 08.01.16Град: СофияОтговори: 44от: Коя е любимата ви бабина рецепта?Най-любимото от баба ми беше бобът в гърне. Облизвах си пръстите.ОтговорОтговор с цитат
  • 14.01.16 03:07#4Мариела ХристоваМариела ХристоваПомощник ГотвачРегистрация: 07.01.16Град: АхелойОтговори: 402от: Коя е любимата ви бабина рецепта?Като си ходех ваканциите при баба на село, тя винаги ми правеше щирник с дърпани кори, спанак и сирене.ОтговорОтговор с цитат
  • 14.01.16 03:10#5Драга МишеваДрага МишеваЧиракРегистрация: 08.01.16Град: СофияОтговори: 44от: Коя е любимата ви бабина рецепта?Звучи ми вкусно. Може ли да споделиш рецепта?ОтговорОтговор с цитат
  • 14.01.16 05:27#6Мариела ХристоваМариела ХристоваПомощник ГотвачРегистрация: 07.01.16Град: АхелойОтговори: 402от: Коя е любимата ви бабина рецепта?Рецептата е:
    спанак - 1 пакетче (бланширан, около 400 гр.); сирене - 200 гр.; яйца - 4бр.; вода - 200 мл.; брашно - 300 гр.; олио - 4 с.л.
    От брашното, водата и олиото замесвам тесто и го разделям на 3 части. Една по една частите се разточват в малък кръг, намазват се с олио и се оставят за 10-15 минути, след което се разтеглят до големината на тавата, в която ще ги печем. В единия край се поставя спанак, отгоре натрошено сирене и се навива на руло. Получените рула се навиват в намаслена тава във формата на охлюв. Яйцата се разбиват с малко олио и вода и с тях се залива щирникът. Пече се във фурна на 180 градуса около 50 минути.
    ОтговорОтговор с цитат
  • 14.01.16 06:17#7Драга МишеваДрага МишеваЧиракРегистрация: 08.01.16Град: СофияОтговори: 44от: Коя е любимата ви бабина рецепта?Благодаря ти. Няма да пропусна да си го направя.ОтговорОтговор с цитат
  • 19.01.16 11:52#8Татяна ДимитроваТатяна ДимитроваНовакРегистрация: 07.01.16Град: ХасковоОтговори: 71от: Коя е любимата ви бабина рецепта?Любими са ми всички бабини рецепти, но най-предпочитани са тестените й изделия -питки, тутманици, баници. Защото всичко месеше и точеше сама и не използваше готови теста или кори.ОтговорОтговор с цитат
  • 19.01.16 10:39#9Христо ПетровХристо ПетровНовакРегистрация: 07.01.16Град: КукоревоОтговори: 144от: Коя е любимата ви бабина рецепта?филия намазана с олио и червен пипер :wink:ОтговорОтговор с цитат
  • 22.01.16 07:34#10Гергана ГеоргиеваГергана  ГеоргиеваГуруРегистрация: 19.01.16Град: РадомирОтговори: 527от: Коя е любимата ви бабина рецепта?Моята баба правеше страхотен зелник.В средата слагаше задушен завит праз,а покрай него надипляше фини кори,които сама точеше :cry:ОтговорОтговор с цитат
  • 02.02.16 02:09#11Джемиле ЧешлиеваДжемиле ЧешлиеваМастър ШефРегистрация: 07.01.16Град: БориноОтговори: 554от: Коя е любимата ви бабина рецепта?Манджа с цвекло и пастърма.ОтговорОтговор с цитат
  • 02.02.16 11:02#12Йорданка ТасеваЙорданка ТасеваИноваторРегистрация: 19.01.16Град: РадневоОтговори: 707от: Коя е любимата ви бабина рецепта?нещо просто нооо много вкусно - печаха ни филийки върху печката на дърва и въглища, после ги мазаха с домашно масло (баба ми правеше, гледаха крави), и накрая поръсени с домашна самардала :kiss:ОтговорОтговор с цитат
  • 12.08.16 10:16#13МариянаМариянаМастър ШефРегистрация: 26.03.16Град: -Отговори: 236от: Коя е любимата ви бабина рецепта?Най-любимо ми беше домашно точена каварма със сирене.Невероятен вкус.ОтговорОтговор с цитат
  • 12.08.16 11:18#14Сия РибагинаСия РибагинаМастър ШефРегистрация: 02.08.13Град: СофияОтговори: 428от: Коя е любимата ви бабина рецепта?Манчи :Най-любимо ми беше домашно точена каварма със сирене.Невероятен вкус.

    Мариянка, каква е тази точена каварма? Аз знам ястието кавЪрма с месо и лук.
    Стана ми интересно за твоята каварма и то точена със сирене ,сподели какво е
    ОтговорОтговор с цитат
  • 13.08.16 12:52#15МариянаМариянаМастър ШефРегистрация: 26.03.16Град: -Отговори: 236от: Коя е любимата ви бабина рецепта?Както съм писала домашно точена каварма и имам предвид точно това ястие.
    Да, зная от къде е учудването ти защото повечето хора, като им кажеш кавърма, първото нещо за което се сещат е вкусно ястие с много месо, лук, чесънче, пресен нарязан на ситно домат или доматено пюре, червено вино, зелени подправки, олио или поне повечето така я правят. Въпреки, че има много рецепти за кавърма с месо, но вече въпрос на вкус.
    В Добруджанският край се прави добруджанска каварма, което е вид баница. Корите се точат. Правят се тънки. Точат се много на брой кори, оставят се да поизсъхнат. В намаслена тава нареждаме кори, като ги набираме на хармоника /старите хора казват - надипляме, набираме/.Набира се първата, после втората и така докато се запълни тавичката.Полива се с олио. Най накрая се залива се със смес от разбити яйца, прясно мляко, кисело мляко и щипка сол. Отгоре става като един приятен, вкусен каймак. После тавите с кавармите се пекът една след друга. Казвам тавите, защото в моето детство,като ги правеше мама или баба правеха по 3 големи тави, тъй като точенето на корите изисква време и като се захванеш по добре да направиш 3,4 бр. тави. Кавармата става тънка, не дебела или бухнала баница.Една тава като се направи предвид, че е тънка баница, но и много вкусна свършва за нула време. Заливката е много вкусна, баницата става мека и топяща се в устата.Това си е типичната добруджанска каварма. Лично моята баба точеше корите с голяма точилка. Корите ставаха големи, излизаха от точилката, като ги точеше.После ги нареждаше на бял, голям чаршаф /който служеше само за това/да поизсъхнат, докато точеше следващата.
    Често кавармата се прави и със сирене /натрошено/. Сиренето се слага върху кората и после се набира на хармоника. ДРуг начин е слагане на една кора, сирене, кора и после набиране.Въпрос на вкус вече.
    ОтговорОтговор с цитат
  • 13.08.16 11:34#16Веселина КонстантиноваВеселина КонстантиноваАвторРегистрация: 01.12.15Град: КарловоОтговори: 503от: Коя е любимата ви бабина рецепта?Като малка, когато баба ме гледаше, често правеше триеница.ОтговорОтговор с цитат
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest