Карфиолът справедливо е смятан за един от най-ценните зеленчуци. В него се съдържат много белтъчини, фосфор, калий, калций, желязо, магнезий, витамини С, РР, В1, В2, В3.
Той лесно се усвоява от организма, което е особено важно за хората, които пазят диети. Диетолозите го препоръчват при затлъстяване, диабет, сърдечни проблеми, язва, гастрит, запек и други проблеми. Но при хронична бъбречна недостатъчност карфиолът трябва да бъде изключен от менюто заради голямото количество белтъчини.
В този зеленчук се съдържа целулоза, която е с много нежна структура и затова се усвоява от организма много лесно. Почти половината азотни вещества в карфиола представляват лесноусвоими белтъчни съединения, затова той се възприема по-добре от човешкия организъм, отколкото всички останали видове зеле.
Поради тази причина коремът ви няма никога да се подуе, ако предпочитате карфиола пред обикновеното зеле, което като цяло е макар и полезна, но тежка храна.
Най-важното в карфиола е, че за приготвянето му е необходимо съвсем малко време. За да бъде вкусът му нежен и карфиолът да се топи в устата, трябва да се вари в голямо количество подсолена вода.
Ако го варите цял, той трябва да ври не повече от петнадесет минути, а ако е разкъсан на съцветия, за сваряването му отиват не повече от пет минути. Можете да добавите прясно мляко във водата, за да запази зеленчукът белият си цвят.
Тъй като част от полезните вещества на карфиола се извличат от водата, в която той се вари, добре е бульонът да се използва за направата на супа, вместо да се изхвърля.
Можете да изненадате гостите си, като им приготвите салата от карфиол. Разкъсвате го на съцветия, сварявате го, овкусявате със сока на един лимон и зехтин.
Топъл ордьовър от карфиол се получава, като нарежете на ситно 200 г карфиол, намачкате 100 г извара, настържете 100 г кашкавал и разбъркате всичко това с две яйца. Излива се в гтава и се пече двадесет и пет минути.
Кремсупа от карфиол се приготвя от 200 г карфиол, половин литър мляко, сто грама масло, две чаени лъжички масло, магданоз и подправки на вкус. Карфиолът се разделя на съцветия, залива се с вряла вода, овкусява се и се задушава до готовност в маслото.
Магданозът се реже на ситно, а брашното се размива в част от млякото. Охладеният карфиол се пасира, добавя се брашното с млякото, разбърква се, добавя се останалото мляко, разбърква се и се кипва на слаб огън. Поръсва се преди сервиране с магданоз.
Коментари