Елдата е наричана още гречка и е продукт, който не е типичен за българската национална кухня. За нейна родина се смята Индия, а е изключително полулярна в Русия.
Елдата е много полезна и дори се приема като заместител на месото, защото е силно богата на желязо. Именно затова тя набира популярност и в нашата страна.
Зрънцата на елдата имат триъгълна форма, наподобяват ориз или жито. Освен желязо, тя е богата и на цинк, йод, съдържа много витамини, но и много ниско съдържание на мазнини – само 3 %. Гречката не съдържа глутен и това я прави незаменим продукт за хората, които са на безглутенова диета. Ниското ѝ съдържание на въглехидрати пък я прави безценна за диабетици.
За какви ястия обаче може да се използва елдата и как се приготвя?
Тя може да използва в солени и сладки ястия. Най-разпространеното ѝ приложение е в каша както сладка, така и солена. Можете да си направите кюфтета от елда, в сварен вид можете да я сложите в свежи салати и супи. Направете си и страхотна закуска от мюсли от елда.
Елдата се сварява в отношение 1:3 /една част елда към три части вода/. Вари се много по-бързо от ориза. Готова е, когато зрънцата се разпукат, набъбнат и накрая омекнат. За да я сварите са необходими около 4-5 минути. Изцедете я и я измийте със студена вода, за да премахнете характерния и горчив вкус.
Ако искате да я приготвите за закуска или салата я залейте с вряла вода, похлупете я и я завийте с хавлиена кърпа. Направете това вечерта, а на сутринта я развийте и тя вече е готова за консумация.
При приготвянето на супа най-добре я прибавете към самия край на готвенето, за да не се развари прекалено много.
Можете да я прибавите към сарми или яхния, в плодова баница или смесена със сладък крем.
Пригответе си брашно от елда, което се използва за хляб или сладкиши. Много е лесно, просто смелете зрънцата и в кафемелачката.
Ако искате да почувствате здравословните и качества, консумирайте поне два пъти в седмицата. Когато си я купувате, търсете светлокафява елда, защото тя е преминала по-малко технични обработки.
Коментари
Второ:много е вкусна,стига де е приготвена както трябва. Не ми допадат тези новомодни рецепти с накисването... ще я готвите,както са я готвили вашите баби. Например,измивате елдата,сварявате 1:3,посолявате леко,сваляте от котлона и добавяте 1консерва русенско варено. Завивате в стар юрган,например.Нека да постои завита известно време. Последната процедура не за подценяване. Зърната се отварят и отдават целия си аромат. Така постъпвам и с булгур и др. зърнени храни. Да ви е сладко!!!