Оризът е една от най-полезните зърнени култури, но за съжаление здравословните й качества все още са недооценени. Тази храна е изключително богата на сложни въглехидрати, които са основен енергиен източник за организма.
Освен това е с много нисък гликемичен индекс, което означава, че бавно отделя енергия в тялото и човек остава сит по-дълго.
В зависимост от разликите в зърната, видовете ориз са: късозърнест, среднозърнест и дългозърнест. Оризовото зърно има няколко пласта външни обвивки, които са богати на витамини и минерали.
Според степента и методите на отстраняването им се различават няколко типа ориз: кафяв (пълнозърнест), кафяв напарен, бял, бял напарен, бял полиран и бързосваряващ се бял.
Най-полезен е пълнозърнестият ориз, тъй като от него се премахва само люспата и по този начин хранителните му качества се запазват максимално. Белият ориз подлежи на значителна преработка, при която се губят витамините и минералите от състава му.
Оризът (но приготвен без сол) в комбинация с пресни плодове и зеленчуци прочиства организма, засища и е лек за консумация. Отличава се с високи хранителни качества – 75-85% въглехидрати и 5-10% протеини, а те са основните енергийни двигатели на организма. Това е главната и причина оризът да е толкова подходящ за активно спортуващите.
Заблуда е, че съдържащото се в него нишесте води до натрупване на подкожни мазнини. Както вече споменахме, кафявият ориз е най-полезен. Той е естествен източник на фибри, на витамини от групата В и минерали. Освен това е с много нисък гликемичен индекс, т.е. абсорбира се бавно и не води до покачване на нивото на кръвната захар.
В 100 грама пълнозърнест ориз се съдържат 362 ккал, 3 г мазнини, 8 г белтъчини и 76 г въглехидрати. Единственият му недостатък в сравнение с белия е далеч по-бавното приготвяне. За да омекне напълно, са необходими поне 45-50 минути.
Коментари