Всяка домакиня, когато бели лук, изхвърля люспите му на боклука. Оказва се обаче, че те са полезни за здравето на човек.
Учени от Великобритания и Испания обединиха усилия и знанията си, за да докажат, че люспите от лука са изключително полезен продукт.
В обелките се съдържа разнообразие от биологично активни вещества, които имат свойството да укрепват сърцето. Тези вещества също така се отличават с редица антиканцерогенни свойства.
Твърде се, че 500 000 тона люспи от лук се изхвърлят ежегодно от домакинствата и преработващите предприятия в Европа. Учените от Мадрид са провели серия от опити, които са установили, че люспите на лука са богати на вещества, които могат да бъдат използвани в хранителната промишленост, като добавки или като основа на лекарствени продукти.
Специалистите съветват да консумираме обелките от лук в необработен вид. Редовната им консумация гарантира правилното функциониране на стомашно-чревния тракт. Успоредно с това те укрепват сърдечната мускулатура.
В самата луковица специалистите открили значително количество фруктани. Тези вещества стимулират нарастването на стомашната флора. В луковиците се съдържат и органични съединения на сярата, които пречат на образуването на холестеринови плаки в кръвоносните съдове.
"Нашето изследване показва, че промишлените предприятия трябва да отделят люспите на лука. Това ще позволи те, както и други "безполезни" компоненти, да бъдат използвани за производството на полезни хранителни добавки", твърди Ванеса Бенитес, ръководител на екипа учени от Мадрид.
В древността лукът е бил считан за божествено растение, олицетворяващо безсмъртие. Древните войни смятали, че този зеленчук дарява им дарява сила и храброст. В народната медицина се използва отпреди 4000 години.
Най-силни лечебни свойства притежава порасналата луковица. Тя трябва да пусне малко пера. Ако дължината им обаче надмине 6-7 см., то голяма част от полезните вещества отиват от луковицата в тях, а самата тя започва да съхне или загнива.
Коментари