Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Полезни ли са туршиите

Полезни ли са туршиите

Зимнина и туршии
Модерен сушилник за чинии и прибори Лукс-18%
Страхотен аксесоар за вашата кухня:
Модерен сушилник за чинии и прибори Лукс
45.00 лв.
36.73 лв.

Както всички останали нации, и българите си имат традиционно меню и характерен начин на хранене. Особено през зимния сезон почти няма трапеза по нашите географски ширини, на която да не е сервирано кисело зеле, кисели краставички, мариновани чушки и най-вече туршия, която, както знаем, е едно от основните мезета за ракия. Малцина обаче осъзнават, че този тип хранене е нездравословно, независимо от това, тези вредни кулинарни навици се повтарят от десетилетия и се предават от поколение на поколение.

Защо все пак туршиите са вредни? Повечето от тях са с огромно съдържание на готварска сол, което е огромна опасност за здравето, особено за хора със сърдечно-съдови заболявания или склонни към затлъстяване. Вместо да набляга на суровите плодове и зеленчуци, българинът предпочита предимно сладката и туршиите. Малцина от сънародниците ни си дават сметка, че тези "деликатеси" са вредни за стомаха. Първенството в „лошата класация” води киселото зеле, което присъства ежедневно в чиниите на повечето хора. Почти няма българско семейство, което всеки сезон да не приготвя зимнина.

Самият процес представлява анаеробна ферментация, извършваща се в „среда” на марината или саламура. Микроорганизмите отделят млечна, маслена и оцетна киселина, различни алкохоли и съединения. Към зимнината често се добавят и подправки като чесън, копър, магданоз, черен пипер, кимион и др. Крайният резултат е – продукт с крайно солен или кисел вкус. В почти всяка рецепта присъства и захарта, с което нюансът на здравословна храна се „обогатява”.

Бременни и кисели краставички

Зеленчуците могат да се запазят месеци, но дали хранителните им качества ще са същите? Отговорът е – не. По-голямата част от витамините изчезват, в резултат на саламурената/маринованата среда и термичната обработка. Полезните качества са заменени с висока концентрация на солеви и киселинни агенти, които спомагат за по-пикантния вкус на тези храни.

Освен враг на хората с повишено кръвно налягане, туршията е една от причините за появата на гастрит – друго заболяване, често срещано сред сънародниците ни. Високите нива на киселинност в съдържанието й вредят на стомашната и чревна лигавица.

Вече сме в сезона на туршиите, киселото зеле и краставички. Това е храна, любима на по-голямата част от българите, които биха я отписали трудно от менюто си. Все пак се придържайте към баланса. Вероятно и за зимнината важи сентенцията – да се консумира с удоволствие и мярка.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.5
53
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Анонимен
"Зелева супа за душата"
Що си не прегледате болните мозъци? И какви пресни плодове и зеленчуци да ядем през зимата? Тия дето са обрани зелени и внесени незнайно откъде или родните оранжерийни - пълни с пестициди, нитрати и какво ли още не, дето ни ги пробутват хитрите търговци в магазините на цени сякаш да са със златно покритие най-малко. Може пък да искаме да умрем нахранени.
03.10.2015 20:07
9
Р.АЛександрова
Р.АЛександрова
Напротив киселото зеле е пробиотик и съответно е полезно,както и туршиите приготвени със сол.И да не забравяме мореплавателите ,които се предпазвали от скорбут,благодарение на киселотп зеле.
25.10.2014 08:06
9
El padrini
El padrini
Извинявам се за правописната грешка-¨Зелева супа¨
15.10.2013 19:40
1
El padrino
El padrino
Защо не си хапвате здравословните храни, а на Нас обикновенните хора да оставите да се тъпчем с разни вредни и вкусни туршийки.Явно несте гледали филма зелева супа.Не?Ами тогава гледайте го и си направете заключение.Киселото зеле несе консумира само в България.
15.10.2013 19:37
4