Зеленият фасул е полезен склад на витамини А, С, Е, В, както и на микроелементи - магнезий, фолиева киселина, желязо, калций, хром. Уникалността на този вид боб е, че зеленият фасул не абсорбира всички токсични вещества от околната среда.
Този вид боб, активно помага за подобряване на хормоналния фон, това се дължи на наличието на витамини С, А, Е. Той
трябва да се въвежда от време на време в диетата на юноши, бременни жени, жени по време на менопауза, за да смекчи "хормоналните бури" в тялото.
Зеленият боб има много полезни свойства. Той се справя добре с анемията. Зеленият фасул подобрява функцията на бъбреците, черния дроб, дихателните органи, стомаха и всички органи на стомашно-чревния тракт, нервната система, сърцето и кръвоносните съдове.
Зеленият боб е некалоричен и диетичен продукт, също така е с широка кулинарна употреба. Гарнитурите от зелен боб са много популярен избор към различни блюда. Ястия от зелен боб не са калорични, а диетични. По тази причина зеленият фасул присъства в много диети като продукт, който помага в борбата с наднорменото тегло.
Зеленият фасул е незаменимо лекарство за пациенти с диабет. Факт е, че бобовите шушулки понижават нивата на кръвната захар, което ви позволява да намалите дозата инсулин или други лекарства за диабет.
Фасулът съдържа инсулиноподобното вещество аргинин, което понижава нивото на кръвната захар. Особено силно действие за намаляване на количеството захар в кръвта при диабетици, има отвара от бобови шушулки с листа от боровинки, която се приема по половин чаша преди хранене.
Има благоприятен ефект, върху нервната система, човек става по-спокоен.
Редовната консумация на зелен боб е отлична профилактика на зъбен камък, както и на бактериални инфекции.
При туберкулоза редовната консумация на зелен фасул в храната допринася за бързото възстановяване.
При сърдечно-съдови заболявания зеленият фасул е лекарство: той активно се противопоставя на процесите на стареене на тъканите, образуването на холестерол, развитието на атеросклероза, хипертония и нарушения на сърдечния ритъм.
Цинкът в състава на зеления фасул, регулира въглехидратната обмяна, помага за преодоляване на затлъстяването и нарушенията на липидния метаболизъм.
Медта в състава на зеления фасул, стимулира синтеза на хемоглобин и адреналин.
Ако често хапвате зелен фасул, тогава не можете да не прилагате диета: теглото ви, ще се върне към нормалното с течение на времето, благодарение на активната работа на боба за нормализиране на въглехидратния метаболизъм.
Бобът се противопоставя на образуването на аденом при мъжете, възстановява пикочно-половата функция и потентността.
Малките камъни в бъбреците могат да бъдат разтворени с помощта на редовно консумиран зелен фасул. Фасулът има диуретичен ефект, премахва излишните соли от тялото и затова зеленият фасул е много желано ястие при подагра и уролитиаза.
Жлъчният мехур, под въздействието на веществата от зеления фасул, също се изчиства от камъни. Този вид боб се препоръчва при хепатит и други чернодробни заболявания, тъй като активно премахва възпалението и възстановява нормалните функции на тъканите.
Ако бобът е консервиран или замразен, той напълно запазва всичките си полезни свойства.
Фасулът се отглежда почти навсякъде, той все повече набира популярност като ценен и диетичен хранителен продукт с уникални лечебни и хранителни свойства. В него има много нишесте, протеини, които изграждат и подхранват тъканните клетки.
Зеленият фасул съдържа антибиотични вещества, които понижават нивата на кръвната захар. При пациенти с диабет, е особено полезна отварата от зрели бобови шушулки.
Запарки от бобови шушулки се пият при заболявания на пикочния мехур, бъбреците, хипертония, подагра и ревматизъм. Зрелите зърна на всеки боб се смилат, а раните и изгарянията се поръсват с това брашно за бързо възстановяване на епидермиса.
За да се възползвате от всички полезни свойства на зеления фасул, хапвайте по-често зелен боб яхния, супа от зелен фасул и салата от зелен боб.
Коментари