Сред полезните храни, познати на човечеството се намира една, която обикновено е пренебрегвана и подминавана, тъй като отдавна е загубила своята популярност, свързвана е с безвкусни ястия и остарели хранителни модели. Става въпрос за зеления боб или зелен фасул, както е обичайно да се нарича тази култура. Това е напълно незаслужено, защото тази храна е полезна, достъпна и традиционна.
Едногодишното, топлолюбиво и влаголюбиво растение е подходящо за ядене както в прясно, така и в консервирано състояние. Бере се през лятото, когато шушулките му са свежи и зелени.
Това е нискокалорична храна, без наситени мазнини, а по хранителната си стойност е близо до месото заради растителните белтъчини, характерни за всички бобови растения. Вегетарианците и веганите задължително го включват в диетата си.
Богатството от хранителни вещества е разнообразно и заслужава да му се отдели специално внимание.
- витамините са представени от А, С, Б комплекс, Е и К;
- от минералите в съдържанието трябва да се споменат желязото, калцият, калият, манганът, магнезият;
- аминокиселините се представени от лизина, аргинина, тирозина, метионина, триптофана;
- от антиоксидантите съдържа лутеин, зеаксантин, бета-каротин;
- полезни вещества са фибрите, влакната, целулозата и скорбялата в състава.
Редовната консумация на зелен боб води до баланс на имунитета благодарение на аглунтина.
Зеленият фасул регулира нивата на захар в кръвта, като е в състояние да я намали до 40 процента и така пази от диабет.
При нарушения във функциите на задстомашната жлеза и хроничен панкреатит тази храна е полезна. Добре е да се консумира и от болни с диабет.
Зеленият боб понижава лошия холестерол, регулира хипертоничните пристъпи и сваля кръвното, затова е полезна за сърдечното здраве.
При задържане на урина и подуване се препоръчва консумация на зелен фасул.
Подходяща храна е при бъбречни проблеми и проблеми с пикочните пътища, цистити, възпаления на пикочния мехур.
Зеленият фасул подпомага тялото при стомашно.чревни проблеми, облекчава пристъпите на подагра, ревматичните болки, профилактира рака на дебелото черво и стомаха.
Богатството на каротеноиди го прави важен за зрението, антиоксидантното действие засилва тялото и стимулира метаболитните процеси.
Трябва да се избягва консумацията му или да се ограничи силно при гастритни оплаквания, язва, ентерити и други разстройства на храносмилателната система.
Коментари