Родината на брюкселското зеле е Европа, но е разпространено из целия свят. Плодчетата му, приличащи на мини зелчици, са изключително популярна храна.
Леко неприятният вкус на брюкселското зеле, подобно на други кръстоцветни зеленчуци като броколи и кейл, се дължи на многото антиоксиданти, минерали и витамини, които се съдържат в него.
Но въпреки че действа по този начин на вкусовите ни рецептори, брюкселското зеле има значително и ползотворно действие към останалата част на тялото.
Обикновено, миниатюрно зеле се задушава или вари, след това се добавя към ястия с месо. С едва половин чаша от него се сдобиваме с 20 основни витамини - 48 мг витамин С, много витамини от В групата, витамин А и други. Една от основните им функции е да помага на нашите ретини да различават цвят.
Други елементи, които се съдържат в брюкселкото зеле, като каротеноидите зеаксантин и лутеин, помагат за филтриране на светлината, така че нашите ретини да не са изложени на ултравиолетови лъчи. Това прави този зеленчук задължителна храна за подрастващи деца и хора с влошаващото се или вече влошено зрение.
Друг ползотворен елемент, който ни носи консумацията на брюкселско зеле, са фибрите. От 6-те грама въглехидрати в порция, два от тях са диетични фибри. Те действат слабително, намаляват холестерола в кръвта и риска от сърдечно-съдови заболявания, предпазват от диабет тип 2.
Брюкселското зеле се радва на високи нива на глюкозинолати. Те принадлежат към групата на фитохимикали, наречени изотиоцианати и спомагат за премахването на ракови клетки от организма.
Освен това подпомагат изчистването на потенциални канцерогени от организма. Най-добре се запазват техните свойства за борба с рака, когато са приготвени на пара или при пържене.
Друга здравословна полза на брюкселското зеле, е ролята му при съсирването на кръвта. Съдържащия се в него витамин К често се прилага на кожата да се ускори лечение или за намаляване на подуване и спукване.
За прикриването на вкуса на брюкселкото зеле има редица кулинарни трикове. То може да се задуши в бульон, да се полее със зехтин или да се използва като гарнитура. Също така е прекрасна добавка към зимната ви туршия или салата от кръстоцветни.
Коментари