Ленът е едно от растенията, които се използват от хората от най-древни времена. Известно е, че още преди 30 хиляди години ленът е използван като текстил. Култивирането му се е извършило в древен Египет и това се е случило най-вече заради семената на растението, използвани като хранителна добавка.
От тях се извлича и ленено масло, което е безценен продукт заради богатството от омега-3 мастни киселини и фибри. Според последни изследвания фибрите, които се намират в обвивката на семената, се свързват с холестерола в червата и пречат на абсорбацията и преминаването му в кръвоносните съдове.
Този продукт влияе на холестерола и кръвосъсирването и има важно място в народната медицина. В козметиката лененото масло участва в състава на кремове, гелове и маски за хидратиране и изчистване на кожата, за отслабване и детокс на организма. Поради това е добре да се знаят всички негови възможни приложения за всеки пол и възраст.
Как се получава масло от лен?
Лененото масло представлява прозрачна жълтеникава течност, която се добива по метода на студено пресоване на изсушени сурови семена от лена. Това става при температура не по-висока от 40-50 градуса. При тази технология всички полезни вещества, които се намират в семената, се съхраняват напълно. То се бутилира в тъмни бутилки, за да се предпази от окисляване и да се запазят лечебните му свойства. След като вече е отворено, маслото от лен трябва да стои на температури от 4 до 6 градуса и при плътно затворена капачка.
Химичен състав на лененото масло
Многобройните ползи от това масло се дължат на неговия невероятен състав, нареждащ го сред 10-те топ продукти с положително влияние върху човешкото тяло.
Линоленова киселина - тя регулира метаболитните процеси на протеините и мазнините, пречи на образуването на кръвни съсиреци, подобрява работата на нервната система, превенция е срещу преждевременното стареене, подобрява усвояването на витамините, регулира баланса на хормоните, държи храносмилателната система в нормално състояние.
А- линоленова киселина - с нея се намалява вредния холестерол в кръвта и поддържа мозъчната активност. Тя има противовъзпалително, имуномодулиращо, защитно действие спрямо мембраните на клетките.
Наситени мастни киселини, особено омега-3 и омега-6 мастни киселини - участват в усвояването на витамините, пазят от злокачествени заболявания. Те са най-важният източник на енергия за тялото.
Олеинова киселина - насърчава производството на антиоксидантите, борещи се със свободните радикали. Предпазва сърцето, регулира червата и стомаха, подобрява състоянието на кожата.
Витамини от група В, Е, А, К - те укрепват стените на кръвоносните съдове, регулират метаболитните процеси, имат благотворно действие срещу зрението и подобряват кожата.
Минерали - цинк, магнезий, мед, калий с положително въздействие върху всички органи и системи в тялото.
Нивото на антиоксиданти в лененето семе е толкова високо, че го прави незаменим продукт за предотвратяване на онкологични заболявания. Те повишава качеството на живота и е сигурна превенция за много заболявания, затова има централно място в здравната профилактика.
За кого е най-полезно лененото масло?
Благодарение на високото съдържание на омега -3 и омега-6 мастни киселини лененото масло е особено полезно за хората, страдащи от атеросклероза, нарушения в обмяната на липидите и от наднормено тегло. То лекува астма и служи за повишаване на жизнения тонус след оперативни интервенции. При заболявания от артрит, бъбречни заболявания и такива на щитовидната жлеза се препоръчва ленено семе. Външно се прилага при рани и изгаряния и всякакви кожни заболявания.
Лененето масло за жените
- подпомага борбата с безплодието, защото подобрява функциите на матката;
- има подмладяващ ефект, защото забавя стареенето, състоянието на кожата и косата, както и на ноктите;
- регулира кървенето и премахва болките при менструалния цикъл, насърчава овулацията и производството на естрогени.
Ленено масло за децата
При подрастващите маслото от лен насърчава растежа и укрепва имунната система. Защитава ги от инфекции. Не се препоръчва децата да го приемат на гладно, защото разхлабва.
Ленено масло за мъжете
- повишава ерекцията;
- помага при възпалителни заболявания на пикочно-половата система;
- превенция е срещу простатит и аденом на простатата;
- засилва сексуалните усещания.
Ленено масло в диети за отслабване
Лененото масло е наистина незаменим продукт при диетите за отслабване. То служи за притъпяване на чувството за глад, а метаболизмът значително се подобрява. Тялото се прочиства след неговото използване, както и липидния метаболизъм влиза в норма. То разгражда мазнините и затова е ефикасно за отслабване и детоксикация.
Методи за употреба на лененото масло
Съществуват разнообразни методи за употреба на ленено масло.
При диети за отслабване лененото масло се приема на гладно. Сутрин преди хранене се взимат 2-3 супени лъжици ленено масло, леко затоплено. След 30 минути се изпива чаша студена вода. Действието на маслото продължава 24 часа. Този метод за детокс се прилага 14 дни.
Противопоказания за употреба на ленено масло
Маслото от лененето семе е безопасно за консумация. При прекомерна употреба има странични ефекти - подуване на корема, метеоризъм в червата, диария, болки в стомаха, повръщане.
Този продукт е противопоказен обаче за болните от диабет, защото влияе върху нивата на кръвната захар.
При бременност и кърмене също не се препоръчва да се приема ленено семе заради естрогеноподобното действие на маслото, което може да навреди на плода.
Един от най-добрите начини за консумация на ленено масло е чрез смесване с извара или кисело мляко. По този начин маслото се емулгира добре и организмът го усвоява по-лесно.
Препоръчва се лененото масло да се приема в комбинация с рибено масло, тъй като рибеното съдържа ейкозапатеонова и докозахексаонова киселина, които помагат за ефективното преобразуване на съдържащата се омега-3 мастна киселина в маслото.
Ползи от маслото от ленено семе за външна употреба
Лекува екземи
Екземите са често срещани нарушения на кожата, заради което тя става суха, зачервена, сърбяща, може да се пука или раздува. Причината са алергични реакции към химикали, хранителни продукти или други вещества като сапуни, парфюми и перилни препарати.
Естествените мастни киселини в маслото от ленено семе подобряват еластичността и структурата на кожата, заради което лененото масло е едно от най-добрите решения за подобряване на здравето на кожата и кожни проблеми като екземи.
Грижа за кожата
Това е едно от натуралните масла, възстановяващи младостта и сияйния вид на кожата, както и нейната хидратация. То осигурява дълбоко подхранване и предотвратява образуване на бръчки и признаци на увяхване. Надеждно защитава кожата от вредните ултравиолетови лъчи, елиминира стреса и придава сияен вид и младежко излъчване на лицето.
Лененото масло участва в грижите за кожата под формата на маски, почистващи скрабове, лосиони, кремове. Повечето от рецептите на основата на ленено масло се предлагат за самостоятелна употреба у дома. Те са най-ефективни, ако правилно са подбрани според различните типове кожа и проблемите, които трябва да решават. Възстановяващите и антистареещи свойства на маслото са гаранция за ефективните ползи от него при външното му приложение върху кожата, косата, нокътните плочки.
Коментари