На 27 юни е световният дена на алкохолната напитка Арак. Сред множеството алкохолни напитки има една, която е разпространена на Балканския полуостров, но все пак не се радва на интереса, който е характерен за много други привнесени от далече алкохоли. Става въпрос за напитката Арак, по-добре позната в Близкия изток и Централна Азия.
Характеристика на напитката Арак
Аракът е силен алкохол с вкус на анасон, който по вкусови качества и начин на производство се доближава до мастиката у нас, узото в Гърция, турския коняк и самбуката в Италия.
Названието идва от арабски езика и буквално означава пот. Аналогията идва от производствения процес. Арак се получава при дестилация на ферментирала основа, като възможностите са широки - оризът, фурмите, кравето и кобилешкото мляко могат да бъдат суровина. Първоначално е създаден за грозде, но в последствие и други суровини намират приложение в производството. Дестилатът, който се получава от процеса, се събира бавно, окапвайки се капка по капка в контейнера, предвиден за съхранение. По отношение на градусите те са от 40 до 60.
Използване на Арак
Аракът не е само напитка с някакъв алкохолен градус, тя има своята употреба и като лечебно средство. В източната медицинска практика го ползват като лек за по-добро кръвообращение, при заболяване на дихателната система, като имуностимулатор и за подобряване на вида на кожата.
Използва се и като дезинфектант, тъй като убива патогените и успокоява дишането. При ларингити, бронхити и други дихателни заболявания се използва тинктура.
Може да се добави към чая не само при респираторни проблеми, но и при храносмилателни смущения, при репродуктивни проблеми и при колики.
Напитката укрепва сърцето и намалява риска от рак. Служи и като лек за бледа кожа, като се използва външно.
Не бива обаче да се използва от хора, склонни към алергии, бременни жени, деца и младежи под 18 години. При епилептици и склонни към нервна възбуда също не е добра опция.
Как се консумира Арак
Тъй като напитката Арак е с висок градус, тя се консумира разредена, като водата е два пъти повече от Арака. Може да се добави и лед. Пие се преди и след хранене в компанията на твърди сирена, плодове, ядки или с мезета.
С тази ракия се правят и хубави коктейли като например гръцки тигър с узо и портокалов сок. През студения сезон се затопля леко преди консумация, а през летния се добавя лед, за да стане особено пивко питието.
Дозата за медицински цели е 30 милилитра на ден.
Вижте и още любопитна информация за гръцкото узо, което много напомня вкуса на Арака.
Коментари