Джинджифилът е познат още от древността и се използва не само в кулинарията, но и за лечебни цели. Можете да си приготвите чай с корен от ароматното растение, който е подходящ за кашлица или лечение на простудни заболявания.
Не се харесва на всеки, разбира се, най-вече заради своя парлив вкус и съвсем лекия аромат на лимон. Всъщност подправката е много ефикасна при най-различни здравословни неразположения – помага за болки в гърлото, регулиране на кръвното налягане и др.
Доста често отварата от джинджифил се използва за изгаряне на мазнини, а съществуват и рецепти с него, за които се твърди, че помагат на онкоболни. Обикновено за лечение се препоръчва пресният корен от джинджифил, а не на прах.
Освен за лечение на различни неразположения, подправката се използва много често и в кулинарията. Можете да използвате сушен, на прах или пресен. Пресният джинджифил е желателно да го съхранявате в хладилник, а сушеният, който е в пакетчета, можете да държите на тъмно и хладно.
Според Аюрведа, джинджифилът е подправка, в която се съдържат всички шест вкуса – солено и сладко, люто и горчиво, кисело и стипчиво. Когато се приготвя чай, джинджифилът трябва да бъде обелен. След това се нарязва на тънки филийки и се слага да се вари в литър вода. В кулинарията обикновено се използва настърган или на прах.
Джинджифилът е изключително популярен в азиатската кухня – там най-често се настъргва или нарязва, след което се накисва за кратко във вода и се слага към гозбата почти накрая.
В Индия, за да си направят сос към месни гозби, запържват подправката, а в Китай често се вари или пържи. Джинджифилът подхожда, обаче не само на месни гозби – можете да го слагате и в десерти. С подправката можете да придадете пикантен вкус на плодови салати, мармалади, кремове.
Освен за солени гозби, в Китай е изключително популярен консервираният джинджифил – за тази цел се използва специален вид от подправката – консервира се по-месест и не толкова парлив джинджифил.
Корените се събират преди напълно да узреят – трябва да са сочни и свежи. Консервираният вариант на подправката най-често се използва в сладкарството, но у нас все още не е достатъчно популярен.
Джинджифилът може да се добави още към супи, различни сосове, зеленчуци. Сложете щипка джинджифил в доматения сос – ще му придаде много приятен аромат. Съвсем малко от подправката, настъргана на ситно, ако е прясна, ще направи салатата ви от червено цвекло много екзотична. Може да се комбинира с подправки със силен аромат, като чесъна, например.
Бременните и кърмещи жени трябва да ограничат приема на подправката. Джинджифилът има антисептично действие и е ефикасно при хранителни отравяния. Действа активно и при гадене, нарушено храносмилане и диария. Според някой източници е и отличен афродизиак.
Коментари