Олеиновата киселина представлява мононенаситена мастна киселина, която се съдържа в организмите на някои животни и растения. Тя е бледо-жълта или кафеникаво-жълта мазна течност с мирис, който наподобява този на свинската мас.
Всички знаем, че Средиземноморската диета има невероятен здравословен ефект. До-голяма степен това се дължи на богатата на зехтин храна, която предпазва сърцето от болестни процеси.
Благоприятните свойства на зехтина се крият в състава му – той е изключително богат на олеинова киселина.
Олеиновата киселина е важна част от групата на омега-9 мастни киселини. Тази група се състои от пет мастни киселини. От тях еруциновата и олеиновата киселина имат най-важна роля за храненето. Омега-9 есенциалните мастни киселини са есенциални само в определена степен, могат да бъдат произведени от омега-3 и омега-6 мастни киселини.
Източници на олеинова киселина
Както споменахме, най-добрият източник на олеинова киселина е зехтинът. Тя се съдържа и в маслините, но обикновено в малки количества. След обработката на маслините обаче, концентрациите на олеинова киселина скачат драстично.
Рапично олио и олиото от гроздови семки също са богати на олеинова киселина. Много ядки и семена съдържат олеиновата киселина, в месото също има значителни количества от нея.
Все пак месото не е най-добрият източник, от който можете да си я набавите, защото освен ненаситени в него се съдържат и много наситени мазнини. Омега-9 мастни киселини могат и лесно да се набавят под формата на хранителни добавки.
Ползи от олеинова киселина
Доскоро олеиновата мастна киселина се използва предимно като емулгатор в козметичните продукти, но по-задълбочени клинични изследвания ѝ отреждат много по-важна роля по отношение на човешкото здраве.
Олеиновата киселина участва в състава на клетъчните мембрани, където пречи на усвояването на наситените мастни киселини, отговорни за редица сериозни заболявания.
Повечето експерти смятат, че олеиновата киселина е една от най-добрите мазнини за хората.
Олеиновата киселина стимулира клетъчните рецептори да намаляват нивата на лошия холестерол, като същевременно участва във формирането на защитна обвивка на нервните окончания.
Киселината предпазва от сърдечно-съдови заболявания, намалява инсулиновото съпротивление, с което повишава метаболизма на глюкозата.
Подобрява имунните функции и способства синтеза на антиоксиданти, като по този начин има ценно действие в борбата с определени видове рак, и по-специално с рак на гърдата.
Олеинова киселина в козметиката
Олеиновата киселина е чудесен овлажнител и редица козметични компании я добавят към лосионите и сапуните за увеличаване на способността им да подхранват кожата. Тя прониква в дълбочина и осигурява по-интензивна хидратация.
Вреди от олеинова киселина
Само защото олеиновата киселина се открива в някои натурални продукти като маслините, това не означава, че е напълно безопасна за здравето.
Когато се набавя от натурални продукти, няма проблеми, но когато се приемат различни добавки, без да спазват дозите, може да настъпят усложнения.
Коментари