Боядисаните яйца са най-яркият символ на празника Великден. От стари времена яйцата се боядисват в четвъртък и събота, а за Разпети петък важи строга забрана за работа. В събота тази забрана се повдигала за онези невести, които имали да свършат някоя друга работа, като да боядисат яйцата например.
Първото яйце винаги е червено и се боядисва от най-възрастната жена в къщата. Докато е прясно боядисано тя рисува кръст на челата на децата, а после и на всички останали. След този ритуал, боядисването се поема от младите жени в къщата.
Чукането с великденски яйца е ритуал за здраве, а който остане със здраво яйце ще се радва на здраве и щастие през цялата година.
Винаги, когато са се боядисвали яйца се оставяла една кошничка с яйца за кумовете. Всеки гост, който прекрачел прага на къщата също получавал боядисано яйце.
Един от най-разпространените начини, който се ползва и до днес за украсяването на яйцата е с листа. Те се прилепвали към яйцето с конци или се увивали с парцалче. После яйцето се пускало в боята. След като се махнат листата се откроява шарката. Това е традиционен начин за боядисване на яйца.
Писането на яйцата с восък е стар български обичай. Характерно е рисуването с домашна свещ, изработена от чист пчелен восък. Посредством свещта се прави рисунката върху полуизстиналото яйце.
Така при потапянето в боята се отразява нарисуваното. В наши дни домашна свещ от чист восък не се среща, но можете да използвате обикновена тънка свещ.
Във времената, когато не е имало изкуствени оцветители са се използвали различни отвари от билки и ядки. С отвара от риган се е получавала червената боя, със смрадлика – оранжевата, зелено с коприва, жълто с отвара от стар кромид лук.
При боядисването на яйцата са влагани много старание и любов. Правени са рисунки, геометрични фигурки и др. Писаните яйца и до днес са наричани перашки. Те не са използвани за чукане, а само за подаряване.
Коментари