Латинското наименование на розмарина е Rosmarinus officinalis. У нас се нарича Бабин косъм.
Розмаринът представлява вечнозелено многогодишно растение. Расте бавно и има тесни твърди листа, които напомнят за иглолистно.
В зелените му туфи цъфтят дребни, бледосини, нежни цветчета. Цялостната му осанка излъчва свежест и нежност.
Розмаринът е идеален за озеленяване на градината. Ако не разполагате с такава, то той е лесен за отглеждане и в саксия.
Растението лесно се подстригва и оформя. От него се създават различни декоративни форми. Когато се отглежда в саксии, е добре да се подстригва, за да не стане рехав.
Розмаринът е топлолюбиво и светлолюбиво растение. Имайте в предвид, че не издържа ниски температури. Балконът е идеалното място за сандъче с розмарин, ако сте решили да го размножавате.
Розмаринът се размножава най-лесно чрез резници, които се взимат през август. За да засадите розмарина, ви е необходимо старо растение розмарин, от което се отрязват клончета, изчистват се от листата в долната част и направо се засаждат в сандъчета. Почвата в тях трябва да е лека, за предпочитане глинесто-песъчлива.
Друг вариант е да ги вкорените във вода, след което да ги засадите.
В периода, докато пусне корен, растението е изключително чувствително, особено към вода. След вкореняване, резниците могат да се засадят в почва с много високо съдържание на чакъл и едър пясък.
Отглеждането на розмарин може да става както в саксии, така и в сандъчета. През зимата се прибира на топло вътре. Трябва да му се осигури не мразовито, светло и проветриво място. Полива се редовно, но не по много.
Розмаринът понася температура до минус 5°С. Големите горещини не му пречат, дори напротив – засилват аромата му.
Розмаринът може да се отглежда и като билка. С него се лекува главоболие, нервни разстройства, подобрява се паметта. Засилва работата на мозъка.
От друга страна, билката участва активно и в кулинарията, като подправка. Използва се при приготвяне на ястия от риба, дивеч и други печени меса. Розмаринът е истински боготворен е от италианските готвачи.
Прочети също как да изсушим розмарин и за какво е полезно маслото от розмарин.
Коментари