Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Здравословни ползи от ръж

Здравословни ползи от ръж

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k
Ръж

Ръжта няма как да се сбърка с другите посеви. Нейните класове са по-дълги от тези на пшеницата и ечемика и са с много дълги осили. Зърната ѝ са удължени, а на цвят са сивозеленикави.

Освен като храна, ръжта, заедно с пшеницата, се използва в сватбени обреди, а на Коледа се кади с ръженица и с нея връзват овошките, за да родят повече.

У нас ръжта е по-слабо разпространена и системно се измества от пшеница. Отглежда се най-вече в полупланинските и планински райони на Софийска и Благоевградска област. Сортът е Данае и идва от Румъния.

Ръженият хляб е хем вкусен, хем полезен. При приготвянето на брашното, в процеса на смилане на зърното, се запазва зародишът и външната обвивка.

Така се съхранява богатството на биоактивни нутриенти, фибри, витамини и минерали, от които е лишено рафинираното брашно. В него има още калий, натрий, желязо и много витамини.

Ръжените зърна, ядки и брашно са здравословни зърнени продукти. Освен че засищат, те носят на организма и диетични фибри. Те спомагат за очистването на организма и поддържането на здравословна чревна флора.

Ръжен Хляб

Ръженият хляб съдържа 4 пъти повече желязо в сравнение с белия. Честата му консумация понижава риска от диабет благодарение на високото съдържание на разтворими хранителни влакнини, както и чрез подобряване чувствителността на клетките към инсулин.

Все по-често хората страдат от занижени нива на фибри. Приемът на продукти от ръж поправят това. Това е една своеобразна превенция на сърдечно-съдови заболявания, чрез понижаване нивата на холестерола.

Разтворимите влакнини, които се съдържат в ръжените зърна, забавят храносмилането и му дават повече време за обработка от смилателните ензими.

Подобно забавено разграждане на нишестето пък изключва отклонения на концентрацията на глюкоза в кръвта. Ръженият хляб се препоръчва при диабет, тъй като гликемичният му индекс е в пъти по-нисък от този на пълнозърнестия пшеничен.

Съдържанието на лизин в ръжта действа противовирусно. Тази аминокиселина участва във възстановяването на тъканите, подобрява усвояването на калция и играе важна роля в белтъчния синтез.

При консумацията на продукти от ръж се намалява значително рискът от развитието на хипертония и се елиминират предпоставките за инсулт.

Освен като храна, ръжта се използва и в народната медицина. С нейните цветовете и класовете се приготвят отвари и настойка. Те се прилагат при различни заболявания на дихателната система, поради своето отхрачващо действие.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
52
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен