Получената от неузрелите плодове на растението Pimenta dioica подправка бахар от години се използва от всяка уважаваща себе си домакиня. Този пипер, идващ от Ямайка, се радва на широка популярност и употреба. Влиза в редица рецепти за ястия с месо и риба.
Бахарът представлява подправка с малки размери, остър вкус и специфичен аромат. Почитателите му го определят като сложна смесица между индийско орехче, канела и карамфил. Най-голям производител е родината му – Ямайка. Плодовете на растението се берат още зелени и се изсушават добре. Във всеки плод има по едно зърно.
Освен заради своите кулинарни предимства, бахарът се влага в ястията и заради свойствата си да подобрява храносмилането и да повишава апетита. Използва се и за лечение – той облекчава стомашни разстройства и болки.
Способностите му да облекчава някои здравословни проблеми се дължат на съдържащите се в него некристализирали захари, мастни вещества, лигнин, танин, смоли, летливо масло и други.
Колики и газове също се облекчават с бахар, благодарение на благоприятно му въздействие върху стомашно-чревния тракт. Интересно е използването му и за успокояване и облекчаване на зъбобол, освежаване на дъха и намаляване на бактериите в устната кухина.
Зелен чай с бахар пък се препоръчва за отслабване. Смята се, че чаят с бахар спомага да не се натрупват мазнини.
Освен самостоятелно, бахарът се използва и в комбинация с черен пипер, целина, лук, дафинов лист, чесън и карамфил. Освен за подправка на месо, често се влага и в супи, за мариноване, за подправяне на различни сладкиши, меденки, греяно вино, пунш и др.
Освен това е незаменимо консервиращо средство в туршиите, както и в колбасарството. Дървесината му пък се използва за опушване на пастърмата, най-вече в Ямайка. Преди хиляди години древните населения използвали бахара за балсамиране на телата на важни хора.
Освен полезни свойства, бахарът има и отрицателни. Големи дози от него могат да доведат до гадене, повръщане и алергии. Поради това с употребата му трябва да се внимава.
Добре е да се влагат малки количества от подправката, както в ястия, така и в лечебни рецепти. Бахар не трябва да се консумира от бременни и кърмачки, както и хора с хронично заболяване на храносмилателния тракт.
Коментари