Тази години пчеларите у нас отчитат най-слабия добив на мед от 20 години на сам. Експертите смятат, че лошите климатични условия са основният виновник за по-слабата реколта през 2014-та.
Новината бе съобщена от заместник-председателя на Националната асоциация на пчеларите-професионалисти Иван Кожухаров пред Дарик радио.
По думи на Кожухаров тази година са произведени по-малко от обичайните средни количества мед за страната. При нормални атмосферни условия от един кошер у нас са се изваждали между 40 и 60 килограма мед.
Тази година средният добив за страната е бил около 35 килограма на кошер, а в някои част на България дори е отчетен нулев добив на мед.
В по-добрите години пчелари от Добруджа са произвеждали до 140 килограма мед от един кошер.
Тази година времето беше по-хладно, нямаше ги характерните юнски и юлски горещи нощи и при тези условия пчелите не добиват достатъчно количество мед – заяви Иван Кожухаров, който в момента се намира в Добрич заради традиционния фестивал на меда в града.
Тази година фестивалът ще се проведе между 17 и 27 ноември, а организатор на мероприятието е областният координатор на Съюза на българските пчелари Янко Янков.
Преди да бъде дадено началото на фестивала експертите добавят, че при меда се наблюдава поскъпване. Миналата година изкупната цена е била 4 лева за килограм, а тази година е скочила на 5.20 лева.
Това означава, че на дребно килограмът на полифлорения мед надскача 10 лева. Килограмът на монофлорния мед върви между 12 и 15 лева, а мановият мед се продава за 15 лева на килограм.
На тазгодишния фестивал в Добрич ще се представят производители на мед, както от града-домакин, така и от Варна и Разград.
Иван Кожухаров отбелязва, че през последните години фестивалите на меда у нас са станали много популярни и се посещават все повече от българите. При подобни прояви за една година пчеларите успяват да продадат между 7 и 8 тона мед директно на клиентите.
Фестивалът на меда в Добрич ще се проведе на улица Независимост между бившото кино Родина и ресторант Добруджа.
Коментари