Доматът е може би един от най-ярките символи на нашата национална кухня. За повечето хора обаче не е изненада, че това не е местен зеленчук, а гост на трапезата ни, който е тук съвсем отскоро, около 130 години.
Един от неговите най-добри сортове - розовият домат, пък е дошъл още по-късно. Днес любимият на много хора сорт домати е застрашен от климатичните промени и новите вредители по насажденията. Да проследим съдбата му.
Историята и настоящето на розовия домат
За първи път семе за розов домат се появява у нас през 1896 година, когато земеделецът Александър Димитров донася в пловдивското село Куртово Конаре първите семена за ранни розови домати от Цариград. Легендата носи, че ги пренесъл в бастуна си.
През 30-те години на 20 -ти век първите розови домати се появили в градината на царската резиденция Кричим, като първата реколта е малка и се появява наред с други нови за нас зеленчуци и растителни видове.
Съдбата на производството на розови домати се оказва щастлива, в село Куртово Конаре този сорт намира идеалните условия - богата почва, топъл климат, щедро напояване и се развива толкова добре, че селото става известно именно с тези домати.
Днес е застрашен в най-голяма степен от климатичните условия и агресивните вредители, които го нападат. Това намалява разпространението му. Прекалено високите температури, както и засушаването на места ограничават възможностите за богата реколта домати.
Тенденциите относно този сорт са тревожни, защото показват непрекъснато съществено намаляване на добивите. Особено опасна е ларвата на доматения молец, която е в състояние на унищожи цялата реколта на сто процента.
Заради това в селото, което е емблема на розовия домат, се изгражда социален живот около розовия домат. Той се изразява в конкурси, фестове, посветени на домата и продукти, направени с него - лютеници, кетчупи, кулинарни ястия с акцент розов домат.
Проблемът с доматения молец обаче не може да бъде решен с инициативи за популяризирането на розовия домат. Всички налични познати средства за растителна защита се оказват неефективни срещу вредителя, а пръскането с препарати не го унищожава, но пък замърсява и разваля продукцията.
Агресивността на вредителите и болестите се увеличават и задълбочават с промените в климата, топлото време е особено благоприятно за тяхното развитие. Акарите, въшките и гъбичките унищожават всичко останало, което доматеният молец не успява. В условията на очаквано сериозно повишение на температурите розовият домат изглежда обречен.
Бъдещето на розовия домат
Заради рисковете с климата и вредителите фермерите избират нови, по-устойчиви сортове, които са хибридни. Те имат същото ципа като розовия домат и изглеждат като него, но са по-твърди и с друг вкус. Разочарованието от вкуса на доматите през лятото е факт и той се забелязва не само при този сорт.
От друга страна, трябва да се отбележи навлизането на екзотични сортове, които досега не са отглеждани тук. Те са различни по форма, цвят и по вкусови качества. По пазарни и маркетингови причини започват да стават популярни, но вкусът им далече отстъпва пред този на розовия домат.
Решение на този проблем може да бъде намирането на нови генотипове домати, издръжливи на новия климат, който започва да измества старите лета.
Търсят се и нови сортове, които да устояват на стресови климатични промени и болести, да не могат лесно да бъдат унищожавани от вредители. В някои региони такива сортове са се развили без намеса на селекцията. Такъв е случаят със сорта Розово сърце, който на някои места се нарича Биволско сърце. Така застрашеният сорт розов домат може да помогне в битката за успешна адаптация на климатичните промени.
Специалистите смятат, че бъдещето на доматите и конкретно на сорта розов домат е на хибридите, които ще владеят пазара. Вкусните розови домати вероятно ще се произвеждат ограничено само в личните стопанства.
Вижте още: Розови домати – какво трябва да знаем.
Коментари