Дни след като един мъж от село Млада гвардия почина след консумация на заразено с антракс месо, стана ясно, че заразени с антракс колбаси и субпродукти се разпространяват в търговската врежа.
До този момент са установени 23 търговски обекта, за които има данни, че са получили от месо и колбаси, произведени в склада, в който е установена заразата, обяви областният управител на Варна Стоян Пасев.
В морския град е организиран кризисен щаб, който да се справи със ситуацията с откритите положителни проби от антракс в транжорна ЕТ Дари.
Към момента Областната дирекция на Българската агенция по безопасност на храните във Варна проучва точно в кои колбаси е вложено телешкото месо, заразено с антракс.
Обектите, за които има данни, че са получили от него, бяха щателно дезинфекцирани, те ще бъдат обявени поименно, като на всеки от тях ще бъдат разлепени табели с информация за гражданите.
Става дума за магазини за хранителни стоки и заведения за бързо хранене, в които се предлага скара и други бързи закуски с кебапчета и наденица.
От склада на фирмата производител са иззети още 150 кг месо, за които има съмнения, че е заразено с опасната болест.
Властите не са успели да установят точното количество месо, което по това време е успяло да мине през транжорната.
Пробите, взети от самата транжорна, показват наличието на спори на антракс, поради което експертите допускат, че е възможно вторично заразяване на обработваното в цеха месо.
Инспекторите на БАБХ са създали организация за изземване от търговската мрежа на потенциално опасните колбаси. Става дума за кебапчета, кюфтета и наденица с търговска марка ЕТ Дари, произведени в периода 8-22 юли.
Собственикът на злополучната транжорна Пламен Илиев е задържан, за да даде обяснения в полицията.
Създадена е специална организация за унищожаване на месото, което хората вече са закупили.
Специалистите бързат да успокоят хората, които може да са консумирали заразени с антракс месо и продукти, че при правилна и продължителна термична обработка няма опасност за здравето им.
Коментари