Наденицата е суров, варен или варено-пушен продукт от месо, който е много характерен за европейската кухня.
Първите данни за приготвяне на наденици датират още епохата на Шумерите - около 3000 години преди Н.Е. Дори древногръцкият Омир споменава в своята поема Одисея за консумирането на наденица.
Може би това е в подкрепа на твърденията, че надениците са били една от традиционните храни за древните гърци и римляните. Нещо повече - твърди се, че по време на римския император Нерон, готвенето и сервирането на наденици е свързвано с празника "Луперкалии", който се провеждал в чест на богинята Юнона, но в зората на своето възникване католическата църква обявява този празник (и съответно яденето на наденица) за грях.
Поради опасността от хранителни отравяния, в началото на Х век византийският император Лъв VI Философ също забранява консумирането на наденица.
Виждаме, че наденицата е била възхвалявана и забранявана през вековете и отношението към нея е било доста противоречиво. Погледнато към днешна дата, този вид колбас отново е на почит. През последните години все по-рядко се използват черва, а за направата на обвивки се предпочитат колаген, целулоза и други.
В различните страни има многобройни методи за приготвяне на наденици. Твърди се, че само в Германия има над 1000 вида. По особено впечатление винаги е правила т.нар. "ваствурст" или традиционната баварска наденица с бял цвят.
Бялата наденица се приготвя от много фино смляно телешко месо, сланина, магданоз, сол, джинджифил, лук, кардамон и лимони. Белият цвят се дължи на сметаната и яйцата, които също са съставна част. Суровият вайсвурст се потапя за около 15 минути във гореща (но не вряща) вода.
Поднася се на масата в купа, заедно с водата в която е сготвена, за да запази максимално топла. Обвивката на бялата наденица е от естествено черво и при консумация се премахва. По-културните почитатели на немската кухня използват вилица и нож, но има и такива, които предпочитат да изстискат съдържанието с ръце направо в устата си.
Бялата наденица е една от емблемите на традиционната немска кухня. Радва се на огромен интерес и по време на традиционния Октоберфест. Сервира се с ръжен хляб, сладка горчица и разбира се...бира.
Коментари
н а д е н и ц а..........