Девет от страните в Европейския съюз са забранили отглеждането на ГМО царевица на тяхна територия. Това е право на избор, което от ЕС предоставят на всяка държава-членка.
До момента България все още не е обявила дали ще разреши култивирането на ГМО царевица или ще последва примера на страните, които забраниха ГМО културата.
С официално становище срещу генномодифицираната царевица са излезли Австрия, Италия, Франция, Германия, Северна Ирландия, Шотландия, Литва, Гърция, Латвия, Унгария. Към тях скоро ще се присъединят Люксембург и Уелс.
От 2 април до 3 октомври 2015 година страните-членки на ЕС могат да заявят пред Европейския парламент дали разрешават или не отглеждането на ГМО царевица на тяхна територия.
България все още не е взела категорично решение, а трябва да го направи до 3 октомври.
Преди това сдруженията на Агролинк и За да остане природа в България напомниха на Министерството на земеделието и храните, че са обещали политика на чист генофонд и генетични линии на български сортове царевица.
От двете асоциации добавят още, че отглеждането на ГМО царевица ще наруши естественото биоразнообразние в страната, а и заплашва местните сортове царевица.
Евентуалното отглеждане на ГМО царевица у нас през 2011 година бе посрещнато с много демонстрации, протести, събития и акции, които се възпротивиха на изкуствените култури.
97% от българите са на мнение, че България трябва да продължи да отстоява, включително и пред Европейския съюз, съществуващите забрани за отглеждане на ГМО на нейна територия.
Последното допитване до сънародниците ни относно ГМО културите бе направено през 2010 година, като с почти 100-процентово мнозинство българите бяха против. Нагласите са останали същите.
Така че у нас се надяват тази седмица Министерството на земеделието да се присъедини към страните, забраняващи отглеждането на ГМО царевица на тяхна територия.
Коментари