Европейският съюз разреши отглеждането на нов вид генномодифицирана царевица, която е продукт на американската компания Пайъниър.
До това решение се стигна заради липсата на консенсус между страните-членки.
Франция оглавяваше идеята за забрана на новата царевица TC1507, но след като Германия се въздържа по време на гласуването, проектът за забрана на културата беше отхвърлен.
Разрешението за отглеждане на царевицата TC1507 остава в сила, но някои от страните членки възнамеряват да предприемат предпазна клауза, подобна на тази от 2008 година, когато Франция, Австрия, Унгария, Гърция, Румъния, България и Люксембург забраниха отглеждането на генномодифицирана царевица на своя територия.
Международни и български земеделски и екоорганизации призоваха евродепутатите да не разрешават отглеждане на нова генномодифицирана царевица.
В България всяко одобрение на ГМО се отхвърля категорично от граждани, екологични, земеделски, пчеларски и други организации.
През 2010 година след серия от протести срещу допускането на ГМО посеви на българска територия парламентът наложи пълна забрана за отглеждането и търгуването на такива култури в страната.
Проучванията тогава показваха, че 97% от българите не желаят да се хранят с ГМО продукти.
В България храните, които съдържат ГМО, са напълно забранени и според заместник-министъра на земеделието и храните Явор Гечев по нашите пазари няма такива продукти.
„На пазара трябва да действат няколко простички правила - потребителят е Господ и той има право на информиран избор. Ако той сам иска да си избере нещо, което има неестествени млечни киселини и палмово масло, нека да го направи. Но той трябва да го знае” - коментира още Явор Гечев.
Той обърна внимание и на стандартите при продуктите, като подчерта, че те имат доброволен характер и са въведени, за да удовлетворят нуждата от информираност на потребителите.
„Ако има кисело мляко, което не може да се консумира от малки деца, то няма място на пазара” – добавя още Гечев.
Коментари