От Брюксел обявиха, че ще обезщетят производителите на мляко, които пострадаха от руското ембарго и не могат да изнасят продукцията си в Русия, заради което търпят загуби.
Пресцентърът на Европейския съюз обяви, че ще компенсират всички производители на територията на Съюза заради това, че Русия наложи ембарго върху някои храни на ЕС.
Реакцията на Владимир Путин бе провокирана от новите санкции на Европа и САЩ.
Европейската комисия вече отпусна сумата от 125 милиона евро, за да компенсира производителите на плодове и зеленчуци.
Резервът в Брюксел от 420 милиона евро може да се окаже недостатъчен, тъй като само Финландия оценява загубите си от ембаргото на половината от тази сума.
На 5 септември ще бъде проведена консултация между министрите на Земеделието от ЕС. Тогава ще бъдат обсъдени мерките, които е необходимо да бъдат взети.
Междувременно проучване на родните пазари на маркетинговата компания Нилсен България показва, че продажбите на мляко са паднали с 2.8% за първите шест месеца от 2014 година.
През последните месеци в страната са продадени 109 милиона килограма кисело мляко за сумата от 248 милиона лева. За същия период миналата година продажбите са били 112 милиона килограма за 245 милиона лева.
Най-купувано е било киселото мляко. То държи почти 90% от обема на пазара. Лек ръст се наблюдава при продажбата на прясно мляко в бутилка с 1.8%.
Лидер на пазара и тази година е кравето мляко, което е предпочитано от 82% от българските потребители. Овчето се нарежда на второ място по продажби, а на трето е биволското.
За последните две години е регистрирано поскъпване на киселите млека на дребно. В супермаркетите те са скочили със средно 18 стотинки за килограм, което до момента е най-високата им пазарна стойност. Скокът при цените на едро е с 10 стотинки за килограм кисело мляко.
С 11 стотинки средно се е покачила цената за литър прясно мляко.
Коментари