Изкупните цени на прясното мляко са паднали с до 30 стотинки за литър. Секторът търпи големи загуби, но се очаква през август ситуацията да се стабилизира и цените на млякото да тръгнат нагоре.
Това обявиха от Центъра за икономически анализи на селското стопанство (САРА), които добавят, че ежегодно през летните месеци производителите на мляко имат загуби заради по-трудното набавяне на фуражи.
Кризата с изкупните цени на млякото се понася най-добре от овцевъдите за разлика стопаните на едър рогат добитък, а причината е, че говедата изискват поне двойно по-големи разходи в сравнения с овцете, коментират експертите.
През последните месеци се забелязва тенденция за намаляване на производството на сурово мляко. Очаква се от Европейския съюз да предприемат някакви мерки за ограничаване на производството и по този начин да вдигнат изкупните цени на суровото мляко.
През изминалия месец стабилни са останали единствено стойностите на основните млечни продукти на територията на ЕС. Най-голямо увеличение е регистрирано при маслото, което се е покачило с 9% на месечна база.
Най-големите производители на мляко в света - Австралия и Нова Зеландия, също са отчели спад при производството на млечни продукти. Това дава надежди на европейските производители, че цените на техните стоки няма да паднат допълнително до края на лятото.
Експертите от USDA казват, че на глобално ниво се регистрира увеличение при производството на мляко, което за една година се е повишило с 1.2% или 6.12 милиона тона повече в сравнение с 2015 година.
Въпреки че за периода от януари до април европейските фермери са произвели с 6% повече мляко в сравнение със същия период миналата година, прогнозите са, че до края на 2016-та тези стойности ще паднат.
Коментари